Haber

Published on Eylül 15th, 2018 | by Kuzey Ormanları Savunması

Doğa katili Kuzey Marmara Otoyolu, tarihi Paşasuyu su kemerlerini yok etti! #DüşmanYapmaz

(KOS Medya – 15 Eylül 2018)

Roma dönemine ait en büyük ikinci su kanalı olma özelliğini taşıyan İzmit Paşasuyu’ndaki 4 tarihi kemer, Kuzey Ormanları’nı katletmeye devam eden Kuzey Marmara Otoyolu için yapılan viyadük çalışması nedeniyle yok oldu. İzmit Belediyesi, Paşasuyu’nu 2015 yılında turizme açacağını duyurmuştu.

Tuğçe Hocaoğlu’nun Mavi Kocaeli’de yer alan haberine göre, İzmit’te bulunan, Roma döneminden bu yana günümüze kadar ulaşan 24 kilometre uzunluğundaki tarihi Paşasuyu viyadüğe heba ediliyor. İzmit Belediyesi, Paşasuyu’nu 2015 yılında turizme açacağını duyurmuştu Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında üzerinden viyadük geçecek Paşasuyu’na temeller dikildi. Üzerinde toplamda 21 su kemeri bulunan Paşasuyu’ndaki 4 kemer viyadük çalışması nedeniyle yok oldu.

ROMA’NIN EN BÜYÜK SU KANALLARINDAN

Roma dönemine ait yapılan ikinci büyük su kanalı olan Paşasuyu’nun tarihsel olarak önemi Osmanlı arşiv belgelerinde de yer buluyor. İzmit’in fethinden sonra ilk vali olan Gazi Süleyman Paşa, Köhne Hamam’ı inşa ederek hamamın suyunu ise Paşasuyu’ndan temin ediyor. Paşasuyu, bir dönem içme suyu kaynağı olarak kullanılmasının yanı sıra bölge halkının tarımsal faaliyetlerinde de aktif rol oynayan bir kaynak görevi görüyor.

TURİZMDEN VİYADÜĞE DOĞRU

İzmit Belediyesi, tarihsel olarak önemli bir yer edinen Paşasuyu’nu 2015 yılında turizme açacağını duyurmuştu. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın talimatıyla Nikomedia, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde İzmit’in içme suyunun sağlandığı Paşasuyu’nun kent turizmine kazandırılması ile ilgili proje hazırlandı. Proje kapsamında Paşasuyu, tarihi su kemerleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek bir alan haline getirilecekti. Proje, Kuzey Marmara Otoyolu’nun Paşasuyu’nun bulunduğu bölgeden geçişiyle birlikte iptal edilmiş oldu. Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile bağlantı sağlayacak olan İstanbul’dan Sakarya’nın Akyazı ilçesine kadar devam edecek Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki çalışmaların yıl sonu tamamlanması bekleniyor.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑