(Seda Akyüz / Aydınlık – 18 Eylül 2018)

Yatağan’da maden nedeniyle sularını, hayvanlarını kaybeden Gökgedik köylüleri ellerinde kalan son geçim kaynağı fıstık çamları için nöbete başladı.

Muğla’nın Yasindeki köylüler ‘feldspat madeni’ çıkarmak için tek gelir kaynakları olan fıstık çamı ağaçlarının kesilmesi üzerine eylem başlattı. Köylülere destek veren Tarım Orman İş Sendikası ise konuyu yargıya taşıdıklarını belirtti. Sendika Başkanı Şükrü Durmuş, binlerce ağacın hukuka aykırı şekilde kesilmesine göz yuman Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’nün suç işlediğini belirtti. Özel bir firma Yatağan’a 15 kilometre mesafedeki Gökgedik Köyü’nde dört yıl önce cam ve seramik sanayisinde hammadde olarak kullanılan feldispat madeni çıkarmaya başladı. Şirketin çalışmaları nedeniyle mahalleliler, sağlıklarını, hayvanlarını, sularını ve tek geçim kaynakları olan fıstık ağaçlarını kaybettiklerini söyleyerek konuyu yargıya taşıdı. Yatağan 2. İdari Mahkemesi köylüleri haklı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak firma karara itiraz ederek Danıştay’a başvurdu. Başvuruyu inceleyen Danıştay ise mahkemenin verdiği kararı bozdu. Kararın ardından şirket, Gölgedik Köyü ile Katrancı Köyü arasındaki araziyi maden sahasına çevirmek için binlerce fıstık ağacının kesimine başladı. Köylüler, ormanlık alanda anıt ağaç vasfında olan içlerinde 500-800 yaşında olan binlerce fıstık çamı ağacının kesilmemesi için mücadele başlattı. Bir hafta önce yaklaşık bin fıstık çamının kesilmesinin ardından ağaç kesim yerinde nöbet tutmaya başlayan köylülere, Birleşik kamu İş’e bağlı Tarım Orman İş’ten de destek geldi.

‘KAMU KURUMLARI YARGIYI YANILTTI’

Köylülerin başlattığı mücadeleyi Tarım Orman-İş Başkanı Şükrü Durmuş ile konuştuk. Hukuksuz işlem yapıldığını, yargının yanıltıldığını ifade eden Durmuş şunları belirtti: “Bundan 4 yıl önce firma feldispat madendi çıkarmak için izin alıyor. Ama şirket daha sonra zenginleştirme adı altında Yatağan’da Zeytinköy ve Gökgedik köylülerinin tek geçim kaynağı olan fıstık çamlarının da bulunduğu alanı izin sahası olarak genişletiyor. Fıstık çamının kesilmesi söz konusu… Bin kadarı geçen hafta kesildi! Şu anda da köyün içinde bulunan ağaçlar kesilmek isteniliyor. Konu geçen yıl yargıya taşındı. 2. İdari Mahkemesi köylüleri haklı buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bunun üzerine şirket Danıştay’a itiraz etti. Şehircilik Çevre İl Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Danıştay’a eksik bilgi gönderildi. Ağaçların kesildiği alanın izin sahası içinde olduğu belirtildi. Üç hektarın altındaki sahalarda ÇED raporuna ihtiyaç yoktur. Ancak bu alan 30 hektarın üzerinde. ÇED raporu da istenmedi! Kamu kurumları yargıyı yanılttı. Böyle olunca da Danıştay mahkemenin verdiği kararı bozdu.”

‘RANT UĞRUNA GÖZ YUMULMASI İHANETTİR’

Sendika olarak yeni bir yargı süreci başlattıklarını belirten Durmuş, önceki gün suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Durmuş şöyle konuştu: “Ayrıca orman ve maden yasası gereği bu tür alanlarda çalış- ma yapılacaksa önceden 1 buçuk metre aralıklı kazık çakılarak sahanın belirlenmesi gerekir. Burası meskûn mahalle, köylülerin hayvanları da bu saha içinde. Bugün (dün) sabah saatlerinde alanda nöbet tutan köylülere müdahale edildi. Burada şirket istediği ormanlık alana el vuruyor ve kimse hesap sormuyor. Bu hukuksuzluğa göz yuman Yata- ğan Orman İşletme Müdürlüğü suç işliyor. Görevini kötüye kullanıyor. Burada bir şirketin rantı uğruna ağaçların kesilmesi ihanettir.