(Pınar Tarcan / Bia – 24 Eylül 2018)

Kuzey Ormanları Savunması ve yaşam savunucuları Almanya’daki Hambach Ormanı direnişine destek vermek için İstanbul’daki Almanya Konsolosluğu binası önünde protesto gösterisi düzenledi.

Kuzey Ormanları Savunması (KOS) ve yapılan çağrıyla gelen yaşam savunucuları, Taksim, Gümüşsuyu’ndaki Alman Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması okuyarak Almanya’nın, ülkesindeki Hambach Ormanı’nı linyit madenini büyütmek için yok etmeye çalışmasını ve çevre savunucularına yapılan polis saldırısı protesto etti.

Hambach direnişçilerine geçtiğimiz günlerde yapılan polis saldırısı sırasında uzun süredir direnişi belgeleyen ve destekleyen gazeteci Steffen Horst Meyn da hayatını kaybetmişti.

“Tüm dünyadaki orman katliamlarına karşıyız”

Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, protesto öncesi bianet’e yaptığı açıklamada “Dünyanın neresinde böyle bir orman katliamı varsa ona karşı çıkıyoruz” dedi ve ekledi:

“Bir de tabii enerji için linyit çıkarılmasına da karşıyız. Çünkü Almanya biliyorsunuz yenilenebilir enerjide büyük aşama kaydetti, ne gerek var linyitten enerji elde etmesine. Bunu da protesto ediyoruz.”

“12 bin yıllık ormanın yüzde 10’u kaldı”

Prof. Dr. Bayrakdar’ın okuduğu basın açıklamasında “Kuzey Ormanları katili 3. Havalimanı’nın en büyük ‘iş’ ortaklarından Almanya, ülkesindeki Hambach Ormanı’nı linyit madenini büyütmek için katlediyor” ifadeleri kullanıldı.

“Linyit madeni için yüzde 90’ı yok edilen 12 bin yıllık Hambach Ormanı’ndan geriye kalan yüzde 10’luk kısmı kurtarmak için beş yıldır mücadele eden dostlarımız, devlet müdahalesi ile ağaçlarından koparılmak isteniyor” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Tanrı’nın Ormanı olarak anılıp çevresinde yerleşik topluluklara yaşam sunan, ağaç kesmenin yasak olduğu Hambach ormanı, emperyalist şirketlerce satın alınarak kıyıma uğradı.

“Hambach Kuzey Ormanları gibi direniyor”

“Bugün yalnızca yüzde 10’u kalan orman, nesli tükenme tehdidinde olan 140 canlı türünün yuvası olarak tıpkı Kuzey Ormanları gibi direniyor.

“Kuzey Ormanları katili 3. havalimanında, bedeli kamuoyuna açıklanmayan ancak tarihte görülmemiş büyüklükte olduğu söylenen siparişi alan Alman sanayi devi ThyssenKrupp ve bölgeye üşüşen diğer emperyalist şirketler Kuzey Ormanlarından eliniz çekin.

“Mumlarınızı yakın, şarkınızı söyleyin!”

“Binlerce yıllık ormanı, altındaki linyit için kesen RWE, Hambach Ormanından elinizi çekin!

“Emperyalist şirketlerle ortaklık yaparak halklara ihanet eden tüm devletler elinizi ormanlardan çekin!

“Hambach ormanında direnen dostlarımız, ‘Mumlarınızı yakın, şarkınızı söyleyin! Burada kimsenin pes etmediğini ona gösterin!”

Hambach Ormanı direnişi hakkında

12 bin yıllık geçmişi olan Hambach ormanının yüzde 90’lık bir kısmı linyit madeni çıkarmak için yok edilmişti.

Kalan kısmın yok olmasını engellemek isteyen bir grup yaşam savunucusu bundan beş yıl önce ormanlardaki ağaçların tepelerine evler kurarak orada yaşamaya başladı.

Almanya yasalarına göre eğer ağaçta herhangi bir canlı yaşıyorsa o ağacı kesmek yasak. Aktivistler bu kanun çerçevesinde ağaçlara evler kurup, ağaçlar arası çektiği halatlarla iletişim ve lojistik destek sorununu da çözerek tam bir dayanışma içerisinde yaşıyorlardı.

Almanya hükümeti ve Avrupa’nın en büyük linyit maden ocağı sahibi RWE şirketi Eylül ayında ormanın kalanını da ele geçirmek istedi.

Hambach Ormanı’ndan çıkarılan linyit Avrupa’nın en fazla sera gazı salınımı yapan enerji santrallarına taşınıyor.

Linyit içerdiği yüksek karbon nedeniyle en kirli fosil yakıt. Angela Merkel yönetimi ormana 13 Eylül’de operasyon düzenledi.