(Sendika – 25 Eylül 2018)

Silivri Yeraltı Doğal Gaz İletim/Dağıtım Tesisleri için onaylanan imar planının sonucunda tarım alanları yok olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarım alanına doğalgaz tesisi yapılması için plan tadilatı yaptı. 13 Eylül’de İstanbul Silivri Alipaşa Köyü mevkiinde işletilen Silivri Yeraltı Doğal Gaz İletim/Dağıtım Tesisleri’ne ilişkin hazırlanan “1/5000 ölçekli İlave Nazım ve 1/1000 ölçekli İlave Uygulama İmar Planı” teklifi Cumhurbaşkanlığı 1 Nolu Kararnamesi’nin 97. Maddesi ve 102. Maddesi hükümleri ve 3194 sayılı İmar Kanununun 9. Maddesi uyarınca 13 Eylül’de onaylanmıştır.

Söz konusu planlar, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 19 Eylül 2018 tarihinden itibaren bir ay süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosunda askıya çıkarılmıştır.

“Bölgede tarımın ölmesi demek”

Planı Sendika.Org’a değerlendiren İBB eski Belediye Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, söz konusu alanın 45.53 hektar büyüklüğünde olup tarım arazilerin orta merkezinde bulunduğunu söyledi.

Doğan, bu plan ve düzenleme ile birlikte Silivri ilçe sınırları içinde ve çevre ilçelerinde bulunan tarım arazilerinin yok olmasının ilk adımlarının atılmış olacağını ifade ederek şu değerlendirmede bulundu:

Bölge tarım arazileri açısından verimli ve önemli bir alanı teşkil etmekte. Bu tarım alanlarının bir biçimde fonksiyon değişikliğine uğratılması bölgede tarımın ölmesi demektir. Mevcut yaşam alanlarının, doğal çevreyi ve tarım alanlarının korunması için siyasal muhalefetin, özellikle muhalefet partilerinin harekete geçerek kamuoyu oluşturmaları gerekiyor.

“Derhal iptal edilmeli!”

Yapılan plan düzenlemesinin Anayasanın ilgili maddesi (tarım alanlarını koruma maddesi), imar palanları ve hukuka aykırı olduğunu söyleyen Doğan yapılan planlarla birlikte çevrede bulunan bütün tarım arazilerinin zarar göreceği ve yok olacağına dikkat çekti. Doğan plan ve projenin derhal iptal edilmesi gerektiğini söyledi:

Yapılacak olan doğalgaz iletim dağıtım tesis alanında inşa edilecek yapılar ve düzenlemeler bölgedeki tarım alanlarına vereceği zararın yanı sıra yeraltı suları ve doğal çevrede büyük bir yıkım yaşanmasına neden olacak. Tarıma vereceği zararla bu alanda üretimin de durmasına sebep olacaktır. Bölgede tarımın durması demek bu alanda faaliyet yürüten çiftçi ve köylülerin üretimden kopması demektir. Enerji şirketlerinin çıkar ve rantı uğruna tarım arazileri ve doğal çevrenin yağma ve talanına izin verilmemeli. Bölge halkı acilen konu hakkında ve yaşanacak zararlar konusunda bilgilendirilmelidir. Sonradan telafisi mümkün olmayacak zararlara yol açacak olan bu plan ve proje derhal iptal edilmelidir.