(KOS Medya – 27 Eylül 2018)

Cumhuriyet gazetesinin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı’nda yönetim değişikliğinin ardından gazetedeki yazarlık görevinden istifa eden Çiğdem Toker, Sözcü Gazetesi’ndeki ikinci yazısında, Kuzey Ormanlarının katili projelerden 3. havalimanı inşasını ve işletmesini yapacak olan İGA’nın eski CEO’su Yusuf Akçayoğlu’nun görevden ayrılmasına yönelik CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu tarafından gündeme getirilen iddiaları köşesine taşıdı.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

“3. havalimanı inşaatı başladıktan kısa bir süre sonra aldığım davet üzerine o sıra toprak olan şantiye alanına gitmiş ve o zamanki İGA CEO’su Yusuf Akçayoğlu ile görüşmüştüm.

Rakip firma TAV’ın yöneticisiyken İGA’nın “transfer ettiği” iddialı bir isim olarak anılan Akçayoğlu’na 3. havalimanı meselesini başından bu yana gündeminde tutan CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun”kot” maliyet iddiasını da sormuştum. Akçayoğlu, inşaat hazırlıklarını uzun uzun anlatmış ve kot düşürülmesinin bir maliyet farkına yol açıp açmayacağının ancak inşaat tamamen bittiğinde anlaşılacağını ve netleşebileceğini söylemişti. Net vurguladığı konulardan biri de “bu projeye çok inandığını, inanmasa gelmeyeceği”ydi.

3. havalimanına “çok inandığı için geldiğini söyleyen” Akçayoğlu, hiç beklenmedik bir anda nisan sonunda istifa ederek şirketten ve projeden ayrıldı. O günlerde kendisini arayarak ayrılış nedenini öğrenmek istedim. Ancak nezaketle konuşmak istemediğini söyledi. Erdoğdu’nun son basın toplantısında Akçayoğlu’na ayırdığı bölüm dikkat çekmeyecek gibi değil. Havalimanı kotunun düşürülmesine bağlı olarak maliyetin de düştüğü anlatılan bu bölüm şöyle bitiyor:

“Bizim tespitlerimize göre yatırım tutarı ile gerçekleşme arasında 2,5 milyar Euro’luk bir fark bulunmaktadır. Bu durum ihale şartlarının ihale sonrası değiştirilerek haksız kazanç yaratılması anlamına gelmektedir. İnşaat maliyetlerinde yaşanan bu usulsüzlüklere itiraz ederek bütçeleri ve hakedişleri imzalamayan İGA eski CEO’su Yusuf Akçayoğlu’nun önce darp edildiği daha sonra görevden uzaklaştırıldığı bilgisi bizlere ulaşmıştır.”

Dünyanın en büyük havaalanı projesini inşa ve işletmeyi üstlenen şirketin bir numaralı isminden bahsediyoruz. Ve buradan hem İGA’ya hem İGA’yı oluşturan şirketlere hem de Bakanlık ve DHMİ tarafına soruyoruz:

CHP Milletvekili Erdoğdu’nun eski İGA CEO’su ile ilgili gündeme taşıdığı “darp ve görevden uzaklaştırma” iddiası doğru mu?

Doğruysa bunun gerekçesi maliyet usulsüzlükleri mi?”

Yazının tamamı için tıklayınız.