(İsmail DEMİRAY / Edirne Hudut – 26 Eylül 2018)

Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal Köyü yakınlarında faaliyet gösteren iki taş ocağının doğadaki olumsuz etkileri yöre halkını canından bezdirdi… Taş ocaklarından kaynaklanan toz bulutları yüzünden çevresindeki tarım alanlarında büyük verim kaybı yaşandığı bildirildi…

Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal Köyü yakınlarında faaliyet gösteren iki taş ocağının doğadaki olumsuz etkileri her geçen gün büyürken, çevresinde ekili ayçiçeği ürünleri buradan yayılan toz bulutları yüzünden tanınmayacak hale geldi.

Vaysal köyünün yakınlarında kurulu iki taş ocağı nedeniyle köy halkı ve çevresinin sıkıntıları bitmiyor. Uzun yıllardır faaliyette olan ve etrafa yayılan taş ocaklarının neden olduğu toz nedeniyle Vaysal köyü çiftçileri zor anlar yaşamaya devam ediyor.

Taş ocaklarından çıkan ve ağır nakliye kamyonlarının yoldan kaldırdığı tozlar yol boylarında ekili tarlalara ve meşe ormanlarına verdikleri zarar görenlerde üzüntüye neden oluyor.

Taş ocaklarının sulayarak üretim yapması gerektiği halde bu sistemi yeterince kullanmamaları ve nakliye yapılan asfaltla kaplı olmayan yolların da nakliyat esnasında gün boyu ıslatılması gerekirken bunun ihmal edilmesi nedeniyle çalışma günü boyunca havaya kalkan toz bulutları çevredeki ekili tarlalar ve yol boylarındaki meşe ormanlarını tozdan görünmez hale getiriyor.

Tarlalarına buğday ve ayçiçeği eken köylüler verim düşüklüğü yaşamalarının yanında ürünlerinin büyük bir zarar gördüğünü belirtiyor.