(BirGün – 10 Ekim 2018)

Uzun yıllardır hava kirliliğine karşı mücadele veren Dilovası halkı, soruna çare bulamıyor. Kanser riskinin 8 kat yüksek bulunduğu ilçede kömür tozları da sağlığı bozuyor

Kocaeli’nin sanayi kuruluşlarıyla konutların iç içe olduğu ve yıllardır kirli havasıyla gündemden düşmeyen Dilovası’nda halk sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor. Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Turgut Özal ve Kayapınar mahallesi sakinleri, evlerine kömür tozu yağdığını söylüyor. Bunun sonucunda astım vakalarının arttığını öne sürenler soruna çare bulunmasını istiyor.

Evimize kömür tozu yağıyor
Kızının astım hastası olduğunu anlatan ilçe sakinlerinden Selma Kılıç, “Kızım okula gidip gelirken çok sıkıntı yaşıyor. Kömüre, toza, polene, her şeye alerjisi var. Sürekli öksürüyor, makineye bağlıyoruz yetersiz kalıyor. Sık sık hastaneye götürüyoruz. Pencereleri açamıyoruz, evimizi kömür yağıyor. Çevredekilerin hepsi bu durumda. Herkes öksürüyor” diye konuştu. Lale Çiftçioğlu da çocuğu astım hastası olan annelerden biri. Bölgede çocukların yüzde 90’ının astım, bronşit ve zatürreye yakalandığını öne süren Çiftçioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Her hastaneye gidişimizde doktor bana ‘Sana gökten ilaç mı indireyim? Soluduğu pis hava yüzünden ben ne kadar ilaç da versem kızının hastalığı sürecek’ diyor. Kızım hastalığı nedeniyle çok ilaç kullanmak zorunda kalıyor.”

Dilovası’nda yaşayanlarda hava kirliliği olmayan bir kentte yaşayanlara göre akciğer kanseri gelişme riski 2009’da 6.5, 2010’da 7.1, 2013’te 8.7 kat daha fazla bulunmuştu.

Kirli hava zekâyı geriletiyor

Temiz Hava Hakkı Platformu, İngiltere’de yapılan yeni bir çalışmaya göre hava kirliliğinin anne karnındaki bebeğe bile etki ettiğini açıkladı. Araştırmaya göre anne karnında ve erken bebeklik döneminde kirli havaya maruz kalanların zekâ düzeyleri olumsuz etkileniyor. Almanya’da yapılan başka bir araştırma ada ise kirli havayı çocuklar yetişkinlerden daha fazla soluyor.

Platform, açıklamasında çocukların anne karnında ve erken bebeklik dönemlerinde sinir sistemi toksinlerine çok duyarlı olduğuna dikkat çekti. Açıklamada Çin’de yapılan araştırmalara göre anne karnında fosil yakıt kaynaklı hava kirliliğine maruz kalan bebeklerin zekâ düzeylerinin daha düşük çıktığı kaydedildi.