Haber

Published on Ekim 25th, 2018 | by Kuzey Ormanları Savunması

Kozak’ın madeni çam fıstığıdır!

 

(papalina-24 Ekim)

Kozak Bağyüzünde faaliyet gösteren GÖLTAŞ Andezit Firmasının 14,82 hektarlık mevcut proje alanını 118,19 hektara çıkarmak için yaptığı başvuru sonucu ÇED toplantısı kararı çıkmıştı. Ancak köylülerin ve STÖ’lerin itirazı sonucu ÇED toplantısı yapılamadı. Bergama ve Ayvalık’tan katılan doğa savunucuları Kozak’ta devam eden taş ocağı çalışmalarından dolayı fıstık çamlarının ciddi boyutlarda zarar gördüğü, insan sağlığının da tehlike altında olduğu konusunda uyardılar

Fıstık çamları ve bu çamlardan elde edilen fıstıkların yöre halkının en büyük gelir kaynağı olduğu Kozak’ta taş ocağı sevdası bitmiyor. Mevcut durumda 14.82 hektarlık bir alanda faaliyet gösteren GÖLTAŞ Andezit Firması’nın proje alanını 118.92 hektara çıkarmak üzere yaptığı başvuru sonucu ÇED toplantısı kararı çıkmıştı. Yöre halkı, Ayvalıklı ve Bergamalı doğa savunucuları ile Bergama Belediyesi yetkileri ÇED toplantısının yapılacağı Bağyüzü Muhtarlığı önüne gelerek ÇED toplantısı yaptırmayacaklarını belirttiler. Bakanlık ve firma yetkililerin “itirazlarınızı dinleyelim” önerisine de karşı çıkan halk “zaten yöremizde faaliyet gösteren taş ocakları hakkında yeterince deneyim yaşattınız” cevabını vererek firmanın ve bakanlık yetkililerinin anlatacaklarını da dinlemek istemediklerini belirttiler. Kozak’ın en değerli madeninin fıstık çamı olduğunu belirten yöre halkı bölgenin aynı zamanda tarım ve hayvancılıkla geçindiğini, taş ocaklarının bu yağması sonucu köylerinden giden fazla sayıda inan olduğunu ve birkaç yıl içinde yörede yaşayan insan kalmayacağından korktuklarını belirttiler. Halkın projeye karşı çıkması üzerine toplantının yapılamadığına dair tutanak tutulması üzerine yetkililer Bağyüzü’nden ayrıldı.

Kozak bölgesi fıstık çamlarıyla biliniyor. Ancak taş ocaklarının bölgede yoğunlaşmasından sonra fıstık çamlarının öldüğüne dair bilgiler geliyor. Taş ocaklarının faaliyetleri sonucu çıkan tozlar ise halkın sağlığını tehdit ediyor.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑