(Halil ATAŞ / Sözcü, 27 Ekim 2018)

Bursa’da 1. derece tarım arazisi ve sit alanının tam ortasına yapılmak istenen katı atık termik santraline karşı çıkan Karayağız köylüler, valilik konağının da bulunduğu Heykel Meydanı’nda toplandı ve protesto gösterisinde bulundu. Köylüler, termik santral istemediklerini belirterek, “Ölene kadar köyümüzde yaşamak istiyoruz” dedi.

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız köylüleri, 1. derecede tarım arazisi ve sit alanı olan yere katı atık termik santrali yapılmasını Heykel Meydanı’nda protesto etti. Protestoya siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve gönüllüler destek verdi. Polisin güvenlik tedbiri aldığı protesto gösterisinde Karaağız Köyü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Korkmaz, basın açıklamasını okudu. Kendilerini desteklemeye gelenlere teşekkür eden Korkmaz, “Sayın valimiz İzzettin Küçük’ün Bursa’daki görevinden ayrıldığını öğrendik. Bize destek veren, mahkemelere ve hukuka olan inancını tekrarlayan valimize de teşekkür ederiz. Aylardır nöbet tutup köyünü korumaya çalışanlar olarak bir termik santralden kurtulmaya çalışıyoruz. Çünkü, hedefimiz köyümüzde ölene kadar yaşamaktır. Geçimimizi elde ettiğimiz toprağımızı, hayvanlarımızı, temiz havasını içimize çektiğimiz ormanlarımızı, bin bir güçlükle bulabildiğimiz içme ve sulama suyumuzu koruma gayretindeyiz. Şehre göç etmemeye, ne olursa olsun köyünde yaşamaya uğraşan bizler özbeöz Bursalılarız. O dağları, ovaları vatan sayıp bekleyen koruyan insanlarız biz” dedi.

‘GÖÇ ETMEK İSTEMİYORUZ’

“Gözünü sadece kazanç ve para bürümüş kişiler bizleri ata toprağımızdan kovmak istiyorlar” diyen Korkmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ÇED Yönetmeliğinin eksikliğinden yaralanıp, halka bilgi vermeden bir çok resmi kurumdan onaylar alan şirket bizi yok saymıştır. Bız Karaağızlıyız, o köy bizim, bize sorulmadan harita üzerinden izin verenler duyun sesimizi. Elektriğe hepimizin ihtiyacı var ancak bunun bilimsel kurallarına uyarak, çevreyi, nefesimizi, vücudumuzu kirleterek yapılmasını istemiyoruz. Kirlilik bizim köyümüzü kontrolsüz şekilde tahrip edecektir. Santralin kurulmasına izin vermek, bize ‘siz oradan gidin’ demektir. Onlar para kazanacak diye biz şehrin varoşlarına göç etmek istemiyoruz. Biz köyümüzden fazlasıyla memnunuz.”