(Evrensel, 25 Ekim 2018)

Ekolojist avukat Arif Ali Cangı, açılışı yapılan Star Rafinerisi’nin Aliağa ilçesini daha da kirleteceğine dikkat çekti, ‘Menemen ovası ölüyor’ dedi

İzmir Aliağa’da açılışı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından yapılan “Star Rafineri”nin doğaya verdiği zararlara dikkat çeken ekolojist avukat Arif Ali Cangı, oluşan kirlilik yüzünden Menemen Ovası’nın öldüğünü belirtti.

İzmir’in Aliağa ilçesinde Azerbaycan Devleti Petrol Şirketi SOCAR tarafından inşa edilen “Star Rafineri” tesisin açılışı 19 Ekim’de AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katılımı yapıldı. Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi bulunan tesis, yaklaşık 6.3 milyar dolar yatırımla kurulduğu belirtildi.

Tesis açılışında konuşan Erdoğan “Bu rafineri Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir” sözlerini sarf etti. Milli yatırım sözlerinin aksine Yeşil Sol Gelecek Partisi Kurucu Eş sözcüsü ve ekolojist avukat Arif Ali Cangı, Aliağa ilçesini daha da kirleteceğini belirterek kentin daha da kirletileceğini söyledi.

 

‘YAŞAMI TEHDİT EDİYOR’
Avukat Cangı, “Aliağa ilçesinde var olan bir kirlilik var. Zaten orada Petrol kimya tesisleri, Demir Çelik, Demir söküm ve Termik santrallerin bulunduğu tesisler bulunuyor. Bu tesisler ile zaten kapasitesi dolmuş ve taşmıştır. Bu tür tesisler İzmir’in yaşamını tehdit ediyor. Bu tesis dünyadaki küresel iklim değişikliğine yönelik bir olumsuz etki yaratacağı ortadadır. Çünkü 8 Ekim tarihinde Hükumetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 6 binin üzerinde bilimsel çalışmayı inceleyerek hazırladığı 1 buçuk derece Küresel Isınma Özel raporu Güney Kore’de onaylandı. Bu raporda 1 buçuk derecenin durdurulması için ön koşul fosil yakıtlardan vazgeçilmesine dikkat çekildi. Böyle bir rapor ortaya çıktığı günlerde ilçede siz fosil yakıtına dayanan kimya tesisini yapmış oluyorsunuz. Star Petrol rafinelerinin şuan ki hali ile Aliağa ve dünya için pek yararlı olmayacaktır” dedi.

‘KRİZLER BİRBİRİNİ TAKİP ETTİ’
Ekolojik kriz ve ekonomik krizin birbirini takip eden krizler olduğunu dile getiren Cangı, AKP’nin Star Rafineri’ni yaparak ülkedeki ekonomik krizi çözüyormuş gibi hava yansıttığına dikkat çekti.

Cangı, şöyle devam etti: “Aliağa ilçesi ağır sanayi bölgesidir. Diğer yandan Aliağa’da oluşan kirlenme yüzünden Menemen ovası ölüyor. Menemen ovasını ölmesi demek ekonomiye ciddi kayıp demektir. İnsan sağlığı ve çevre sağlığı için tehdit demektir. Aliağa ilçesinde mutlaka ve mutlaka ekolojik sorunları belirlenmesi gerekiyor. Ekolojik sorunlara karşı önlemler alınmadığı zaman bir süre sonra soluduğumuz hava solumaktan çıkacaktır. İçtiğimiz su içilmekten çıkacaktır. Toprak verimli gıda vermeyecektir. İzmir o noktaya doğru eviriliyor. Dünyadaki ekolojik sorunlardan dolayı yaşam tükenme noktasına geliyor. Yaşam alanlarımızı korumamız gerekiyor. Yetkililer çevre kirliliğine daha fazla göz yumup kirletmeden mutlaka ama mutlaka önlem alınması gerekiyor. Yeni bir tesise kesinlikle izin verilmemesi gerekiyor. Var olanların da ciddi bir araştırma yapıp denetlenmesi gerekiyor. Aliağa araştırma komisyonun oluşturulmasına bir kez daha vurgu yapmak istiyorum.”