Haber

Published on Kasım 17th, 2018 | by Kuzey Ormanları Savunması

3. havaalanı inşaatından çıkan milyonlarca metreküp hafriyat Boğazı ve Marmara Denizi girişini balçığa çevirdi

(Cumhuriyet – 15 Kasım 2018)

Profesör Dr. Doğan Kantarcı, 3. havaalanı inşaatından çıkan milyonlarca metreküp hafriyatın Karadeniz’e döküldüğünü ve bu toprağın çamura dönüşerek İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi girişinde balçık deryasına dönüştüğünü açıkladı. Kantarcı, “densiz proje” olarak yorumladığı ‘Kanal İstanbul’un hayata geçmesi halinde ise kazılacak zeminden çıkacak toprağın Trakya’yı kara ve denizleriyle yaşanmaz hale getireceğini belirti.

CHP Kadıköy İlçe Örgütü’nün geleneksel ‘Çarşamba Sohbetleri’ne katılan Prof. Kantarcı, Trakya’yı bekleyen çevre felaketini şöyle anlattı:  “Ben aynı zamanda Çorlulu olduğum için girilemeyen 3. havaalanı inşaatlarına girip incelemelerde bulundum. 3. havaalanında yakında çökmeler olursa kimse şaşırmasın, çünkü orasının toprağı bu tip bir projeye uygun değildi.   Şimdiki Kanal İstanbul projesi doğal hayatı tamamen bitirecek. 25 metrelik bir derinlikten söz ediliyor. Kanalı kazarken yok edilecek tarım alanı 7.9 bin hektar, ormanlık alan 2 bin civarı. Küçükçekmece Gölü dibinden çıkarılacak çamuru da hesapladığınızda 3 milyar metreküp hafriyatı taşımanız gerekecek. Bu topraktan ada yapacağız diyorlar, geri kalan toprak da Karadeniz’e dökülecek. Karadeniz’e döktüğünüz toprak o iç denizin akıntısı ile Boğaz’a taşınacak. Boğaz bir lağım alanı olacak. Ayrıca hamsi, istavrit ve sarıkanatın göç yolları ve yuvalama alanları yok olacak. Yaban hayvanlar kanalı nasıl aşacak? Üstgeçitten mi? NASA’nın haritasına bakarsanız Sivri Ada’ya kadar ulaşan çamur deryasını görürsünüz. Ki bu daha 3. havaalanı çamuru, bir de Kanal’ın yaratacağı felaketi düşünün.
İşin bir de askeri boyutu var. Tarih boyunca  Silivri hattı Trakya savunma hattıdır. Bir nal gibidir. Siz burayı kazıyorsunuz. Olası bir kuzey saldırıda tanklarını ve piyadenizi Trakya’ya nasıl taşıyacaksınız? Üstgeçit diyorlar. 6 üst geçidi savaş halinde koruyamazsınız. Trakya sahipsiz, savunmasız kalır. Ayrıca uluslararası anlaşmalar gereği İstanbul Boğazı’ndan savaş gemilerinin geçmesi özel izne tabiydi. Bu kanal olası bir büyük güçler savaşında askeri gemi ve denizaltılara hizmet verecek kapasitede. Bu kanal bir Amerikan projesidir.”

CHP İlçe Başkanı Ali Narin ve Kadıköylülerin büyük ilgi gösterdiği sohbette slayt ve video görüntüleri de 3. havaalanı ile olası Kanal İstanbul projesinin yarattığı ve yaratacağı tahribatı gözler önüne serdi.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑