(Hacı Bişkin / Gazete Duvar – 24 Kasım 2018)

Ayvalık’ta bulunan dünyaca ünlü olan Sarımsaklı Plajı’nda iş makineleri çalışıyor. Ayvalık Çevreyi Güzelleştirme ve Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Coşkun, Çevre Şehircilik Müdürlüğü’ne dilekçe yazdı. Coşkun, “Ayvalık bölgesinde talan var” dedi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan, kumu dünyaca bilinen ve kıyıya mesafesi 50 metre olan Ayvalık Vilayetler Kampı’ndaki Sarımsaklı Plajı’nda günlerdir hafriyat makineleri çalışıyor.

Kıyı kenar mesafesi içinde bulunan alanlara inşaat yapılmasının mümkün olmamasına rağmen günlerdir inşaat çalışmalarının sürdüğünü belirten Ayvalık Çevreyi Güzelleştirme ve Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Coşkun, “Yağmur yağdığı zaman bir anda ortaya çıkıp inşaat çalışmalarına başladılar” diyerek otel yapılacağı duyumlarını aldıklarını aktardı.

‘HİÇBİR ŞEY YAPILAMAZ YAZMALARINA RAĞMEN ÇALIŞMALAR BAŞLADI’

Vilayetler Kampı geçtiğimiz yaz sezonuna kadar mülkiyeti Hazine üzerinde olan ve başka şehirlerden gelenlerin konakladığı bir yaz kampı. Halil Coşkun, söz konusu alanla ilgili olarak şunları söyledi:

“Buranın faaliyetleri hükümetin tasarrufu çerçevesinde durduruldu. Burada hiçbir şey yapılmayacağına dair belediyelere ve diğer yerlere güvence verildi. Büyükşehir belediyesi olmadan, burası belde iken Milli Emlak tarafından sahilde yapılan yakın olan tüm inşaatlar yıkılmıştı. Müştemilatlar yıkılarak halka açık bir hale getirildi. Maliye kampı da Hazine arazilerinin içerisindeydi. Faaliyetler durdurulduktan sonra ‘Buraya hiçbir şey yapılamaz’ yazılarına rağmen geçen hafta hafriyat ve kazı çalışmaları başladı. İnşaat çalışmalarının durdurulmasıyla ilgili belediyeye de dilekçe verdik.”

‘TEHDİT SAVURMAYA BAŞLADILAR’

Sarımsaklı Plajı, dünyanın kum açısından en zengin plajlarından birisi olarak biliniyor. “Özel bir kişiye ya da şahısa otel yapılacak” duyumları aldıklarını belirten Coşkun, “20 metreye kadar müştemilat yasak, 50 metreye kadar bungolov gibi şeylerin yapımı da yasak. Kıyı Kanunu’na göre inşaatın yapılması yasak” dedi.

Girişimleri nedeniyle tehditler aldıklarını söyleyen Coşkun, “Maliye kampının biraz ilerisindeki bir alanda da 60 ada parsel içerisinde bulunan alanda 3’ncü derece SİT alanı olarak konumu değiştirildi. Birden hafriyat yapmaya başladılar. Buna karşı yaptıklarımıza yönelik de tehdit savurmaya başladılar. Bunlarla ilgili de CİMER’e başvuru yaptık. Burası belediye sınırları içerisinde ve Hazine yeri. Dolayısıyla özel bir şahıs tarafından buraya herhangi bir şey yapılması söz konusu bile olamaz” diye konuştu.

‘AYVALIK BÖLGESİNDE TALAN VAR’

Ayvalık bölgesinde özel alanların “talan edildiğini” dile getiren Halil Coşkun, şöyle devam etti:

“Hazine arazisi olduğu için bütün binalar yıkıldı. Milli Emlak buraya dokunmadı. Önce yıkımına başlandı sonra birdenbire kazı çalışmaları başladı. Belediyenin daha önce yıkım kararı aldığı yer Maliye Kampı’nın çevresindeki tüm binalardı. Maliye Kampı da yıkılmıştı ama şimdi olduğu yerde kazı yapılıyor. Aynı sınır içerisinde 60 ada parselin SİT alanı derecesi de 3’üncü dereceye düşürüldü. Ayvalık bölgesinde talan harekatı var bu talana dur demek gerekiyor. Maden araması, tabiat parkı ile ilgili davalarımız devam ediyor. Biz denizde, sahilde ve Ayvalık’taki talana ‘Hayır’ diyoruz.”

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Ayvalık Çevreyi Güzelleştirme ve Koruma Derneği, Çevre Şehircilik Müdürlüğü’ne dilekçe yazarak inşaat çalışmalarının son bulması gerektiğini belirtti. Yapılan başvuruda suç duyurusunda bulunulacağı da belirtildi ve şu ifadelere verildi:

“Balıkesir İli, Ayvalık İlçesi, Küçükköy Mahallesi, Sarımsaklı mevkii, 179 ada, 2 parselde arsa vasfında kayıtlı 88105,72 m2 mesahalı taşınmaz üzerinde Vilayetler Kampı Dinlenme Tesisleri olarak mevcut bulunan binalar halihazırda yıkılmış bulunmaktadır.

Mevcut durum için İnşaat Ruhsatı alınması gereken Ayvalık Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden durum sorgulandığında herhangi bir inşaat ruhsatı ya da başvurusunun olmadığı; kendilerine yeniden inşaat yapılmadığı, sadece tadilat yapacakları bilgisinin verildiği ifade edilmiştir.

Kendilerine de durum yazılı olarak bildirilmiş olup, görevlilerin üzerlerine düşen sorumluluk ve kanunun yüklediği denetleme yetkisini ifa etmekten kaçınmaları ve işlenen suça göz yumarak iştirakleri nedeni ile haklarında suç duyurusu yapılacaktır.”

Konuyla ilgili aradığımız Ayvalık Belediyesi’nden ise yanıt alamadık.