Haber

Published on Aralık 5th, 2018 | by Kuzey Ormanları Savunması

Yaşam alanlarını savunan Kızılcaköylülere TOMA ve gazla saldırı

(Özer AKDEMİR / Evrensel – 5 Aralık 2018)

JES’e karşı çıkan Aydın Kızılcaköylülere TOMA ve gazla saldırdılar. Köylü kadınlar ‘yazıklar olsun, siz kimi koruyorsunuz?’ diye tepki gösterdi.

Topraklarında jeotermal enerji santrali (JES) yapılmasına karşı günlerdir direnen Aydın Kızılcaköylülerin üzerine TOMA gönderdiler. Jandarma ve polis, aralarında yaşlı, engelli, çocuklarında olduğu köylülere gazla, TOMA’larla saldırıyor. Köylüler çocuklarını okula göndermeyerek JES yapılmak istenen alanın karşısında direnmeye devam ediyor.

‘ŞİRKETİN POLİSİ MİSİNİZ SİZ?’

Dünkü jandarma saldırısının ardından gece boyunca nöbetlerine ateş etrafında şarkılar, türküler söyleyerek devam eden Kızılcaköylüler sabah TOMA ve takviye edilmiş polis ve jandarmayı karşılarında buldu. Devletin kendilerine karşı tavrını protesto etmek için çocuklarını okula göndermeyerek direniş alanına getiren Kızılcaköylü kadınlar TOMA’lara “yazıklar olsun, siz kimi koruyorsunuz? Şirketin polisi-jandarması mısınız siz? Bizler sizin anneniz yaşındayız. Bu çocuklar sizin de çocuklarınız olabilirdi” diye tepki gösterdiler. Aralarında yaşlı ve engellilerinde bulunduğu köylüler “TOMA yetmez bizi ezmeye, uçakları da göndersinler” dedi. Şirket çalışanlarının tel örgü çekmesine engel olmak isteyen köylülere jandarma ve polis biber gazı ile saldırdı. Çok sayıda köylünün etkilendiği biber gazı saldırısına rağmen köylüler alanı terk etmeyerek direnişe devam ediyor.

DÜNKÜ JANDARMA SALDIRISINDA ÜÇ KADIN YARALANDI

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy ve komşu 5 köyün arazileri içerisinde JES için sondajlara başlamak isteyen Güriş A.Ş şirketine karşı köylüler 100 günü aşkın bir zamandır direniyor. İki gün önce şirketin polis ve jandarma eşliğinde Kızılcaköy’e ait tarım alanlarının ortasında satın aldığı erik bahçesini beton direklerle çevreleyip tel örgü ile çevirmesine köylüler izin vermedi. JES projesinin ortaya çıkmasından itibaren köy meydanına kurdukları direniş çadırı ile mücadeleyi sürdüren köylüler, çadırlarını ve direnişi köye yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki bu alana taşıdı. İki gündür gece gündüz tarlaların içinde nöbet tutan Kızılcaköylüler, zaman zaman jandarma ve polisle karşı karşıya geldi. Şirket elemanlarının tel örgü çekmek için diktikleri direklerin dibine beton atma çabalarına engel olan köylülere dün jandarma müdahale etti. Üç köylü kadının çeşitli yerlerinden yaralandıkları müdahale sonrası yaralılar ambulansla hastaneye götürülürken kalan köylüler direnmeye devam etti. Dün birkaç kez daha direklerin dibine beton dökmek için harekete geçen şirket çalışanlarına ve onlara kalkan olan jandarmaya köylülerin sert tepkileri sonuç verdi ve şirket çalışanları direk dibine beton dökemeden çekilmek zorunda kaldı.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑