(Yeşil Gazete – 4 Aralık 2018)

2 Aralık’ta Polonya’nın Katoviçe şehrinde başlayan 24. Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi (COP24) sürerken, dünyanın dört bir yanında iklim değişikliğine dikkati çekmek ve karar alıcılara seslenmek üzere eylemler düzenleniyor.

Bunlardan biri de Avrupa Birliği ve NATO gibi kurumlara ev sahipliği yapan Bekçika’nın başkenti Brüksel’deydi.

Sivil toplum kuruluşları ve çevre derneklerinin organize ettiği “Çevreye Sahip Çık” temalı eylemler kapsamında onbinlerce kişi Brüksel’in Kuzey Tren İstasyonu önünde toplandı.

Yaklaşık 65 bin çevre savunucusunun hükümetin iklim politikasını protesto etmek için katıldığı yürüyüş şimdiye kadar Belçika’da yapılan en büyük iklim eylemi olarak kayıtlara geçti.

Oxfam Action’dan aktivisti Evert Nicolai liderlere iklim değişikliği ile mücadelede yapılması gerekenleri gerçekleştirmeleri konusunda “Politikacılar neredesiniz, burada bizimle birlikte olmak zorundasınız, ikinci bir gezegen yok” sözleriyle uyarıda bulundu.

Ana yolları kullanarak şehrin merkezine doğru ilerleyen yurttaşlar, yürüyüşlerine 50. Yıl Parkı’nda son verdi.

Yurttaşlar Belçika’nın 2030 yılına kadar sera gazı salımlarını yüzde 55 düşürmesi çağrısında bulundu.

Aileleriyle beraber yürüyüşe katılan çocuklar da politikacılardan daha yeşil bir gelecek için daha fazla mücadele etmelerini istedi.

Barışçıl bir ortamda gerçekleşen iklim yürüyüşünde eylemciler, “Başka dünya yok”, “Adil iklim politikaları istiyoruz”, “Dünyayı kurtarın” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

“İklim Yürüyüşü” eylemi vesilesiyle, ülkenin ulaşım firması STIB’e ait bütün araçlar bedava hizmet verdi.