(Metehan Ud/Evrensel – 29 Kasım 2018)

İzmir’in Payamlı ve Çamtepe köylerinde yaşayanlar, zeytin, incir ve üzüm bağlarının yakınlarına kurulmak istenen 3 mermer ocağını yargıya taşıyor.

Payamlı ve Çamtepe köylüleri zeytin, incir ve üzüm bağlarının yakınlarına kurulmak istenen 3 mermer ocağını yargıya taşıyarak açılmaması için mücadele verecek. Muhtarlar, bakanlık yetkililerine çağrıda bulunarak köylüleri de dinlemesini istedi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Seferihisar’ın Çamtepe köyü, Karabağlar’ın Kavacık köyü ve Güzelbahçe’nin Payamlı köyünün birleştiği bölgeye son bir ay içinde bir mermer ocağı için kapasite artışını başvurusunu kabul ederken iki yeni mermer ocağının da kurulması için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Ayrıca ocaklarla birlikte iki tane de mermer kesme-işleme-sayalama tesisi için de onay çıktı. Ocaklar ise ortak iş yapan Kavacıklı Maden ile Çatalkaya Mermer Maden Şirketleri tarafından açılacak. Ocakların iki tanesi Kavacıklı köyü ile Payamlı köyü arasında kalan Çatalkaya Tepesi’ne kurulacakken diğeri ise Çamtepe köyü ile Payamlı köyü arasında kalan Dikmen Tepesi’ne kurulacak.

KAVACIK’TA ÜZÜM, PAYAMLI’DA BARDACIK FESTİVALİ

Ormanlık alanda açılacak ocakların etrafında ise köylülerin geçim kaynağı olan zeytin, incir, badem ve ceviz ağaçlarının bulunduğu tarlaların yanı sıra üzüm bağları ile çevrili. Kavacık köyünde her sene üzüm festivali yapılırken, Payamlı köyünde bardacık festivali düzenleniyor. Karşılıklı tepelerde olan ocaklardan ve işleme tesislerinden çıkacak toz tarlaların üzerine yığılacak. Hem Payamlı köylüleri hem de Çamtepe köylüleri ÇED kararlarına karşı dava açarak yaşam alanlarını savunacak.

KÖYLÜLER ‘İŞÇİ ALACAĞIZ’ YALANINA İNANMIYOR

Payamlı Köyü Muhtarı Ersin Engin tarlaların bu ocaklardan etkilenmemesinin imkanı olmadığını belirterek “Bizim başka kazancımız yok. Bunlar da harap olursa, burada çevre zarar görürse biz ne yapacağız. Maden sahiplerinin gidecek başka evleri var köylülerin gidecek başka bir yeri yok. Maden sahipleri köye geldi. Bizi ‘işçi alacağız, köye zararı yok’ diyerek kandırmaya çalışıyorlar. Köylüler buna inanmıyor, tepkili. Zaten mevcuttaki altın madeni ile mermer ocağı zarar verdi, eskisi gibi ürün alamıyoruz. Ocaklar sadece buralarla sınırlı kalmayacak daha da büyüyecek. Bizleri buradan göndermek istiyorlar. Bakanlık ellerini vicdanına koysun buralar için verilecek kararı bir daha düşünsün” dedi.

‘ONLAR ZENGİN BİZ MAĞDUR OLACAĞIZ’

Çamtepe Köyü Muhtarı Halil Dikmen de, Dikmen Tepesi’ne dikilecek bölgedeki ocağın elli metre ilerisinde zeytinlikleri olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Ocak sahibi zengin daha da zengin olacak ama zararını biz çekeceğiz. Maden sahibi bizim köye de gelerek ikna etmeye çalıştı. Tarım il müdürlüğü dosyada zeytinlikler yok diyor ama onları köye çağırıyoruz, gelip zeytinlikleri görsünler. Masada oturarak işi yapmak kolay. Köylüleri de dinlesinler. Biz yargı sürecini yürüteceğiz.”