(KOS Medya-14 Aralık 2018)

Ayvacık’ın Kısacık köyü yakınlarında, yapılmak istenen Altın Madeni Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesi için İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı 18 Aralık’ta gerçekleşecek.

Pumice A.Ş. tarafından Ayvacık`ın Kısacık köyü yakınlarında, yapılmak istenen Altın Madeni Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesi için İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı yapılacak. 2015 yılında halkın mücadele verdiği Altın Madeni Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesi, son olarak 28 Haziran 2016’da İDK toplantısında ‘ÇED süreci durdurulmuştur’ kararı çıkmıştı. Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün web sayfasında yapılan açıklamada, 18 Aralık’ta Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda İDK toplantısı yapılacağı duyuruldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Çanakkale İli Ayvacık İlçesi sınırları içerisinde Pumice Madencilik A.Ş. tarafından yapılması planlanan 200805708 Ruhsat Nolu Altın Madeni Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi projesi ile ilgili 18/12/2018 tarihinde İDK Toplantısı gerçekleştirilecektir ÇED Raporu İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” denildi. Ayvacık Kıran Köyleri Çevre Platformu, Bayramiç Yeniköy Ekolojik Yaşam ve Tohum Derneği, Bozcaada Forum, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, İda Dayanışma Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağları Kardeşliği, Koşuburnu, Güzelköy, Dağahmetçe, Akçin Köylüleri ve yöre halkı adına Kazdağları Dayanışması imzası ile açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, projenin uygulanacağın alan yakın olan bölgede akarsuların, yer altı sularının, baraj ve göletlerin etkileneceği belirtildi.

“BAKANLIK TARAFINDAN ÇED SÜRECİ DURDURULMUŞTUR”

Kazdağları Dayanışması’ndan yapılan açıklamada; “ÇED izni istenen alanının neredeyse tamamında verimli ormanlar yer alıyor. Çanakkale domatesi yetiştirilen tarlalar, Akçin Göleti ile sulanıyor. Ezine peyniri bu bölgede üretiliyor. Gargara Antik Kenti yine çok yakın.  Organik, doğal tarım ve eko/agroturizm faaliyeti yapılabilecek tertemiz araziler bu bölgede bulunuyor. İlk kez 2000’li yılların başında gündeme gelen ve ruhsatı birkaç kez el değiştiren proje için Maden İşleri Genel Müdürlüğü en son 2013 yılında Pumice Madencilik A.Ş’ye 200805708 No’lu İşletme Ruhsatı verildi. ÇED süreci başladığında, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından proje alanına yakın olan tüm köylerde bilgilendirme toplantıları düzenlendi ve altın madenciliğinin bölgeye vereceği zararlar anlatıldı. Çanakkale Çevre Platformu da destek verdi. Üç yıl önce, 3 Kasım 2015 tarihi için ‘Halkın Katılımı Toplantısı’ duyurusu yapılmıştı. Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Barosu avukatları, Çanakkale İl Genel Meclisi üyelerinin de geldiği Kısacık Köyü’nde, civar köylerde yaşayanların ve bölgede faaliyette bulunan doğa koruma örgütlerinin tepkileri ve protestoları ile toplantı yaptırılmamış ve yoğun güvenlik tedbirlerinin yer aldığı bir ortamda,  halkın projeyi istemediğine dair tutanak tutulmuştu. Daha sonraki süreçte, bölgeye uzmanlar davet edilerek projenin olası etkileri hakkında raporlar hazırlanmış, imza kampanyaları, BİMER üzerinden projeye itiraz dilekçeleri gönderilmiştir. 28 Haziran 2017’de Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen İDK toplantısına Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kırsal Çevre ve Orman Sorunlarını araştırma Derneği üyelerinden oluşan 4 kişilik bir ekip ile katılıp projenin bölgeye vereceği zararlar dile getirilmiş, itiraz dilekçeleri ve raporlar sunulmuştu. Toplantı sonrası Bakanlık tarafından ÇED süreci durdurulmuştur” denildi.

Altın madenine itiraz dilekçesi çağrısı yapılıyor.

Dilekçe örneği cimer.gov.tr veya e-devlet üzerinden Çevre Şehircilik Bakanlığı’na iletilebileceği söylendi.
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
ÇED İZİN VE DENETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
ANKARA
Çanakkale ili Ayvacık ilçesi Kısacık Köyü’nde 200805708 No’lu işletme ruhsatlı Pumice Madencilik A.Ş. tarafından açılması planlanan ALTIN MADENİ OCAĞI ve KIRMA-ELEME TESİSİ’nin ikinci İnceleme ve Değerlendirme Kurulu toplantısının 18 Aralık 2018 tarihinde yapılacağını öğrenmiş bulunuyorum.

Ruhsat alanı yakınlarında Kısacık, Akşin, Baharlar, Dağahmetçe, Koşuburnu, Güzelköy köyleri ve büyük miktarda ormanlık alan bulunmaktadır. Ayrıca, proje alanına çok yakın Akçin Gölet’i ve Ayvacık Barajı yer almaktadır.

Altın madeni faaliyetinin gerçekleşmesi halinde, izin alanı, içerisindeki tüm orman kesilecek, devasa çukurlar açılacak ve yoğun ağır metaller ihtiva eden pasa yığınları meydana gelecektir. Oluşması muhtemel asit maden drenajları ile yeraltı ve yer üstü suları, dereler, göletler ve barajlar kirlenecek, Akçin Ovası, Tuzla Ovası, Akçin çayının bağlandığı Karamenderes tarafından sulanan Batak (Truva) Ovası ve tarımsal üretim zarar görecektir. Çanakkale domatesi ve Ezine peyniri olumsuz etkilenecektir.

Doğal tarım ve hayvancılığa ve çiftlik-ekoturizm faaliyetlere çok uygun olan ve Gargara Antik kentine çok yakın olan bu bölgede altın madenciliğine izin verilmesi, Bölgede çok ciddi gelir kayıplarına yol açacak, kırsal iyice boşalacaktır.

Projeye yönelik itirazımızın dikkate alınarak, Kısacık Altın Madeni Projesi için “ÇED Olumsuz” kararı verilmesini talep ederim.

Saygılarımızla.

Kazdağları için İstanbul’da dövizli eylem.

13 Aralık 2018 Perşembe günü akşamı, Kazdağları Kardeşliği adı altında bir araya gelen yaşam savunucularından biri olan İlayda Gülsüm Çamlı Kadıköy Rıhtım, Ayrılıkçeşme, Altıyol ve Beşiktaş Akaretler ve Barbaros Bulvarı’ndaki İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü önünde açtığı pankartlarla İstanbul’dan çağrıda bulundu. İlayda, Kirazlı ve Çamyurt-Ağı Dağı Altın Madeni Projelerinin sahibi Kanadalı altın madeni şirketi Alamos Gold için Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Twitter hesaplarına da eylem görsellerini gönderdi.