(Çerkezköy Gazetesi – 13 Aralık 2018)

Kapaklı ve Çerkezköy’ün akciğeri konumundaki Pınarça’ya yapılması planlanan kömürlü termik santralin yapımından vazgeçildiği açıklandı. Kapaklı ve Çerkezköy’ün akciğeri konumundaki Pınarça Köyüne yapılması planlanan ve insan sağlığına zararı bilimsel olarak da kanıtlanan kömürlü termik santral, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından, teknik nedenler gerekçe gösterilerek iptal edildi.

“MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ”
Termik santral kararının alındığı ilk günden bu yana karara itiraz eden Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında mücadelelerinin sonuç verdiğini ifade etti. Mandalı; “Bu santralin insan sağlığına ve çevreye zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Biz de bu durumu her platformda dile getirdik, santralin yapılmaması için elimizden geleni yaptık. Nihayetinde mücadelemiz sonuç verdi ve yanlıştan dönüldü” dedi. Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında; “Bu karar alındığından beri her platformda yanlış bir karar olduğunu ısrarla dile getirdik. Bölgemizin oksijen kaynağı olan Pınarçamıza yapılmak istenen, bacalarından zehir saçan santralin sebep olacağı zararları halkımıza anlatmaya çalıştık. Şahsi siyasi istikballeri yüzünden bu süreçte bizleri provakasyon yapmakla suçlayan, neredeyse vatan haini ilan eden Kapaklı’nın sözde siyasetçilerini de halkımızın unutmayacağını biliyorum. Bu vesile ile bir kez daha termik santrale karşı çıkarak büyük bir mücadele örneği sergileyen başta Pınarça ve Kapaklı olmak üzere tüm Sivil Toplum Kuruluşları ve bölge halkına teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı

“İNŞALLAH SEÇİM HAMLESİ DEĞİLDİR”
Başkan Mandalı alınan bu kararın kesinlikle doğru bir karar olduğunun altını çizerken; “Bu karar, yanlıştan dönmektir. Ancak her ne olursa olsun bizim mücadelemiz sürecek. İnşallah bu karar seçim hamlesi değildir. Seçimden sonra tekrar santral gündeme alınırsa, mücadelemizin devam edeceğini belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.