(KOS Medya – 17 Aralık 2018)

Katil projeler 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbulla birlikte Kuzey Ormanları yağması sürüyor.  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı’na (COP24) katılmak için gittiği Polonya’nın Katoviçe kentinde katil proje Kanal İstanbul ile ilgili konuştu. İlk etapta 7 bin konut inşa edilecek.

AA’dan Yıldız Nevin Gündoğmuş’un haberine göre, katil proje Kanal İstanbul kapsamında yaklaşık 500 bin kişilik bir nüfus öngörüldüğüne dikkati çeken Kurum, buraya yapacakları konut projelerini aynı zamanda İstanbul’un deprem dönüşümünde rezerv konut olarak kullanmak istediklerini belirtti.  Konut projelerinin ilk örneğinin havalimanı çalışanları için yapılacağını belirten Kurum, Türk Hava Yolları (THY) ile Emlak Konut’un beraber 3 milyon 600 bin metrekarelik bir alana sahip olduğunu söyledi . Bu alanda ilk etapta yaklaşık 7 bin civarında konut inşa edileceğini ifade eden Kurum, Şubat ayında ihalesini gerçekleştireceklerini belirtti.

Bakan Kurum Kanal İstanbul Projesi kapsamında offshore finans merkezi adası yapılıp yapılmayacağına ilişkin sorusu üzerine, “Biz, öncelikli olarak, Kanal İstanbul Projesi’ne yoğunlaştık. Kanal İstanbul’un 1/100.000 ölçekli planları hazır, bunları yayımlamadık ama hazır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da ihale sürecini yürütüyor. İhaleye esas olmak üzere onlar bize belli noktalar verdiler. Buraların alt ölçekli planları da bitiyor. Yani 5000’lik, 1000’lik planları da çalışılıyor.” diye konuştu.  2012 yılında Rezerv Alan olarak belirlenen Kanal İstanbul güzergahının da yer aldığı alan, Kuzey Ormanları köyleriyle tarım alanlarını ve içme suyu havzalarını içeriyor.