(Seçkin Sağlam / Evrensel – 12 Aralık 2018)

İşçilerini işten çıkaran ve yatırımlarını durduran Doğu Biga Maden şirketi, izinler alınıncaya kadar bölgedeki faaliyetini beklemeye aldı.

Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı su havzası üzerinde madencilik faaliyeti yürüten, uluslararası altın tekeli Alamos Gold’un taşeron şirketi Doğu Biga Madencilik, beklediği izinleri alamadı. İşçilerini işten çıkaran ve yatırımlarını durduran söz konusu şirketin, izinler alınıncaya kadar bölgedeki faaliyetini beklemeye aldığı öğrenildi.

Çanakkale’de, kentin içme ve kullanma suyu havzası üzerinde madencilik faaliyeti yürüten ve bölgede binlerce ağacı katleden Doğu Biga Madencilik, faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Uluslararası altın tekeli Alamos Gold’un yerli ortağı, taşeronu olan Doğu Biga Madencilik, bölgedeki yatırımlarını durdurdu. Gayrisıhhî Müessese Ruhsatı (GSMR) olmadığı halde, kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı’nı su toplama havzası üzerinde yürüttüğü faaliyeti sırasında binlerce ağacı katleden maden şirketi, bölgeyi terk ediyor.  Söz konusu ağaç kesimleri Çanakkale Belediyesi, Ziraat Mühendisleri Odası ve çevre örgütlerince hukuksuz olarak ilan edilen maden şirketi, ağaç katliamlarından sonra GSMR’yi almıştı.

İŞÇİLER İŞTEN ÇIKARILDI, YATIRIMLAR DURDU

Uluslararası altın tekeli Kanadalı Alamos Gold şirketinin taşeronluğunu yapan Doğu Biga Madencilik, Kazdağları eteklerinde bulunan, “Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Tesisi Projesi” sırasında yaptığı ağaç katliamlarının ardından GSMR’yi alarak faaliyetine başlayacaktı. Ancak söz konusu şirket, geçtiğimiz günlerde taşeron olarak işe aldığı çok sayıda işçisini işten çıkardı. Uğruna binlerce ağacın katledildiği Gölet ve yol yapım çalışmalarını da durdurduğu öğrenilen söz konusu şirketin, yörede bulunan köylerde, halkın faaliyetlerine karşı çıkmaması için, çevre örgütlerinin ‘rüşvet’ olarak nitelendirdiği ‘bağış’ adı altındaki verdiği yardımlarını da iptal ettiği ileri sürüldü.

İZİN ALAMAMIŞ

Söz konusu şirketin, Gayrisıhhi Müessese Ruhsatı’nın ardından, çıkarılan cevherin işlenmesi için gerekli olan yapı iznini alamadığı öğrenildi. Eski adı Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) olan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (MAPEG) alınması gereken yapı iznini alamadığı öğrenilen söz konusu şirketin, çalışmalarını durdurma kararı aldığı öğrenildi.

‘İZİNLERİ BEKLİYORUZ’

Konuyla ilgili olarak bilgilendirmede bulunan şirket yetkilileri, Sözcü Gazetesi’nde yer alan açıklamalarında “Madencilik süreçleri tüm dünyada olduğu gibi bizde de aynı gidiyor. Çok hızlı ilerlemiyor. GSMR’mizi aldık şimdi yer izni bekliyoruz. İzinleri aldıktan sonra işlere devam edeceğimiz için bir bekleme sürecine girdik, faaliyetleri durdurduk” ifadelerine yer verildi.