(Bianet – 26 Aralık 2018)

Ticari balina avcılığı yasağına karşın “bilimsel araştırmaları” gerekçe göstererek balina öldürmeye devam eden Japonya, Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’ndan da çıkacağını duyurdu.

Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu (IWC), 1986’da balinaların neslini korumak için ticari avı yasakladı. Ancak Birleşmiş Milletler (BM) yasağına rağmen “bilimsel araştırmalar” nedeniyle bu süreçte 30 balinayı öldüren Japonya, artık yasağa uymayacağını ve IWC’den ayrılacağını resmen duyurdu.

1951 yılından bu yana IWC üyesi olan ülkede yetkililer dünyanın en zeki ve duygusal canlılarından biri olan “balinaları yemenin ülkelerindeki yemek kültürünün bir parçası” olduğunu savundu.

Yasağa 2010 Temmuz ayından itibaren uyulmayacağı açıklamasıyla birlikte balinaları öldürmek için kullandıkları “bilimsel araştırma” kılıfına da ihtiyaç olmayacak.

Japonya bunu neden açıkladı?

Hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, ticari balina avcılığının Japon karasuları ve ekonomik alanları ile sınırlı kalacağını söyledi. Japonya, Antartika suları ve güney yarım kürede avlanmayı durdurma taahhütü verdi.

Japonya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, IWC’nin hedeflerinden birine, sürdürülebilir ticari balina avcılığı desteklemeye yetecek kadar bağlı olmadığını söyledi.

Japonya’daki bazı kıyı toplulukları yüzyıllarca balina avladı, ancak ülkedeki tüketim balinaların ana et kaynağı olduğu durumlarda yalnızca İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra arttı.

Japonya’nın Asahi gazetesine göre, balina eti Japonya’da satılan tüm etlerin yüzde 0,1’ini oluşturuyor.

Uluslararası tepkiler ne oldu?

Ortak bir bildiride, Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ve Çevre Bakanı Melissa Price, Japonya’nın kararıyla “son derece hayal kırıklığına uğradıklarını” söyledi.

Resmi açıklama yapılmadan önce, Avustralya’daki Humane Society International’ın kampanya şefi Nicola Beynon, Japonya’nın “tamamıyla uluslararası hukukun sınırları dışında faaliyet göstereceğini” söyledi.

Greenpeace Japonya, hükümeti yeniden gözden geçirmeye çağırdı ve Haziran ayında G20 zirvesinin ev sahibi olarak tepki çekeceklerini söyledi.

Greenpeace Japonya sözcüsü Sam Annesley “Hükümetin bunu yıl sonuna kadar uluslararası kamuoyundan gizlemeye çalıştığı çok açık, ancak dünya ne yaptıklarını görüyor” ifadelerini kullandı.

Bu yıl Fransa’da yapılan yeni bilimsel araştırma katil balinaların kelime öğrenebildiklerini ortaya koydu. Fransa’daki bir akvaryumda tutulan 14 yaşındaki Wikie, İngilizce “Merhaba, Güle Güle” demeyi ve adını tekrarlamayı öğrendi. Wikie ayrıca üçe kadar saymayı da başardı.

Buzul balinasının soyu yirminci yüzyılda tükenecek duruma geldi; popülasyonları 450’ye kadar düştü.

Mevcut balina avcılığı yasağı nedir?
1986’da, IWC üyeleri balinaların soyunun tükenmesini engellemek için avlanma yasağı getirmeye karar verdi.

Bu o aşamada yarı kalıcı bir yasaklama şeklinde gelişti. Japonya, Norveç ve İzlanda gibi balina avcılığı ülkeleri, uygulamanın kültürlerinin bir parçası olduğunu ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi gerektiğini savundu.

Tokyo, Eylül ayında, IWC’nin ticari kotalara izin vermesi için girişimde bulundu, ancak teklif reddedildi.