(Mustafa Sarıipek – Sözcü / 4 Ocak 2019)

Borum Yalıkavak İnlikaya Mahallesi, Karakuzu ve Geriş Mevkiinde kurulum çalışmaları devam eden Rüzgar Enerji Üretim A.Ş.’ye ait Geriş RES projesiyle ilgili Muğla 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma ve inşa edilen yapılan yıkımına karar verdi. Çevrecileri ve köylüleri sevindiren kararda, “Rüzgar yetersiz, alanda korunması gereken kültür varlıkları var. Dolayısıyla RES’e uygun değildir” denildi. 

YIKIM SÜRECİ BAŞLADI

Bodrum Mimarlar Odası, RES projesinin durdurulması için Muğla 2. İdare Mahkemesine dava açmıştı. TMMOB’dan yapılan açıklamada mahkeme kararı şöyle duyuruldu; “Bodrum’da yapılmak istenen Geriş RES projesinin iptali istemiyle odamız tarafından açılan davada Muğla 2. İdare Mahkemesi, öne sürdüğümüz itirazları haklı bularak projenin iptal edilmesine karar vermiş olup proje kapsamında inşa edilen yapıların yıkım süreci başlamıştır”.

ŞİMDİ NE OLACAK?

TMMOB Bodrum İlçe Kordinasyon Kurulu Sekreteri Şahabettin Doğan yaptığı açıklamada; “Yargının sonucuna zaten başından bu yana inanmıştık. Ama maalesef ülkemizde yasa tanımazlık bir takım yatırımlar hayata geçiriliyor. Bu da onlardan birisi. Yıkılacak mı, iptal mi olacak? İkisinin de olacağını sanmıyorum. Bence yapanın yanına kar kalacak. Sevinmem mi gerekir yoksa ağlamam mı gerekir onu bile kestiremiyorum, değişik duygular içindeyim. Yıkım kararı veren belediye bile belli gerekçelerle yıkımı yapamadı. ‘Bina içinde enerji kesilmediği için yıkımı yapamıyoruz’ dediler. İyi de bina içindeki enerjiyi kesmek o kadar zor muydu? Elde mahkeme kararı vardı. Bekleyip göreceğiz” dedi.