(marasguncel, 5 Ocak 2019)

2 yıl aradan sonra Çelikler Holging’e devredilmesinin ardından yeniden elektrik üretmeye başlayan Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin bacalarından atmosfere ve çevreye yayılan kül, karı siyaha çevirdi. Termik santralin yanı başında bulunan Çoğulhan Mahallesinde yaşayanlar baca gazı arıta sistemi olmayan termik santralin bıraktığı külün çevre felaketine yol açtığını söylediler.

Santralin özel sektöre devredilmesinin ardından yeniden üretime geçtiğini ve bacalardan çevreye kül yağdığını kaydeden Çetin Zencirkıran, karın renginin de beyazdan siyaha döndüğünü anlattı.

Zencirkıran, “A Termik Santrali yaklaşık 35 yıldır elektrik üretimi yaptı. Devletimiz bu sürecin ardından santralde baca gazı arıtma sisteminin olmadığı ve bölgeye zarar verdiğinden dolayı yenileme yapılması için santrali kapattı. Geçtiğimiz günlerde de A Termik Santrali ve kömür işletmesi 20 yıllığına bir firmaya devri yapıldı. Santrali devralan firmanın, burayı baca gazı filtresi yaparak çalıştırması gerekiyor. Firma, santrali devralır almaz hiçbir filtre sisteminin onarımını yapmadan enerji üretmeye başladı. Kül yağıyor, beyaz olması gereken kar görüldüğü üzere siyah. Bu mahalledeki insanların yüzde 80’i kanser ve solunum yolu hastalıkları ve rahatsızlıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Benim babam kanserden hayatını kaybetti. Bu mahalledeki insanlar ya akciğer ya gırtlak ya da mide kanseri. Diğer solunum yolu hastalıklarını saymıyorum” dedi.

Enerji üretimine karşı olmadıklarını kaydeden Zincirkıran, tek isteklerinin baca gazı arıtma filtresiyle üretim yapılması olduğunun da altını çizdi.

Zencirkıran, şöyle konuştu:

“Biz sadece baca gazı filtresinin takılarak zararın en aza indirilmesini istiyoruz. Filtresini taksın çalıştırsın. Bu insanları bu kül ve zehir ile baş başa bırakmasınlar..”

İki yıl önce santralin kapatılmasıyla mahallelinin rahat nefes aldığını belirten Cuma Ali Şahin isimli vatandaş da; “Bölge milletvekillerimiz mahallemizi ziyaret ettiğinde Afşin Elbistan A Termik Santraline baca gazı arıtmasının takılacağını ve çevre kirliliğine çözüm bulunacağını ifade etmişlerdi. Ardından santral eski olduğu ve bakım yapılacağı için kapatılması bizleri sevindirdi. 2 yıl santral çalıştırılmadı. Geçtiğimiz günlerde santral devredildi ve filtreler takılmadan tekrardan devreye alındı. Biz artık mahallemize gelemiyoruz. Biz santralin sebep olduğu kirliliğe çözüm bulunmasını istiyoruz. Kasaba konumunda olan mahallemizin nüfusu önceden 10 bin kişiydi. Şimdi bin 500 nüfusumuz kaldı.” Dedi.

Baca gazı arıtma sistemi olmayan termik santralin saatte 280 ton kül atıldığını iddia eden Mehmet Ekici ise, bundan Çoğulhan ve çevre mahallelerin etkilendiğini söyledi.

10 yıldır akciğer hastası olduğunu hatırlatan İbrahim Gözükara isimli vatandaş da, “Siyasiler şu karı görüp santralin çalışmasına müsaade ediyorlarsa hiçbir şey söylemiyorum” diye konuştu.

Çalışamaz denilen Santral özelleşince çalışır oldu, Ama yine filtre yok VE şimdi zehir saçıyor.