(KOS Medya – 9 Ocak 2019)

Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul-Kocaeli ve Sakarya arasında Karadeniz şeridinde Kuzey Ormanları’nı katlederek yapılacak otoban projesi için ÇED başvurusunda bulunmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kuzey Ormanları’nı inşaat ağalarının yağmasına açmak için bir doğa düşmanı projeye daha ‘ÇED olumlu kararı’ verdi. 

DHA’da yer alan habere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul-Kocaeli-Sakarya arasında yapılması planlanan karayolu projesine onay çıktı. Projeye göre yapılacak karayolu ile Kandıra, Ağva ve Kaynarca birbirine bağlanacak.  Son şekli verilen proje ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘ÇED olumlu kararı’ verdi.

‘Orman katledilecek ama çevreye zarar vermeyecek’

42,9 kilometrelik yol için gerekli incelemeleri yapan Bakanlık söz konusu yol yapımının çevreye zarar vermeyeceğini belirtti. İstanbul; Şile Bucaklı ve Çelebi köylerinden başlayacak olan yol Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Avdan, Beylerbeyi, Çerçili, Erikli, Safalı, Orhan, Akdurak, Süllü, Balcı, Akbal ve Kanatlar köylerinden geçtikten sonra, Sakarya’nın Kaynarca ilçesine bağlı Gaziler, Şeyhtımarı ve Güven köylerindenn geçerek Kaynarca Merkez Mahallesi’nde son bulacak.

Duble yol olarak Karadeniz sahil şeridine yakın bir alanda inşa edilecek olan yolun 3,2 kilometresi İstanbul, 32,8 kilometresi Kocaeli, 6,6 kilometresi ise Sakarya sınırlarında yer alacak. Yol inşaatı kapsamında güzergâhta 3 adet viyadük, 14 adet kavşak, 2 adet tünel, 29 adet köprü ve 71 adet menfez yapılacak.

Proje 5 yılda tamamlanacak. Proje kapsamında ilk olarak güzergahta yer alan şahıs arazileri kamulaştırılacak ve şantiyeler inşa edilecek. Şantiyeler tamamlandıktan sonra ilk kazma vurulacak ve İstanbul-Kocaeli-Sakarya ulaşımı için D-100, TEM ve Kuzey Marmara Otoyolu’na alternatif bir sahil yolu inşa edilecek.