(Necdet Mancılık / Bandırma Gazete – 7 Ocak 2019)

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar kurumunun 1000 kişilik öğrenci yurdu yapmak için çıktığı ihale sonucu Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesine ait yurt için ayrılmış arazide yıllar önce dikilen ağaçlardan oluşturulmuş ormanlık alan katlediliyor. Üstelik Doğa ve Çevre bilincini yerleştirip geliştirmekle yükümlü üniversite yönetimi de bu uygulamaya sessiz kalıyor. Üniversite’den daha önemli olan kurum Bandırma Belediyesi. Merak edilen sorulardan biri de Bandırma’da yapılan her inşaata ruhsat vermesi gereken Bandırma Belediyesinin bu konudan haberi var mı?

Yurt yapacak başka yer bulunamaz mıydı?

Yeşil alana hasret olan Bandırma’da nadir ağaçlık alanlarımızdan biri daha katlediliyor. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinin yanındaki alanda bulunan yüzlerce ağaç yurt binası yapılması için habersizce hafta sonu kesilmeye başlandı. Yıllar önce Bandırmalıların ve öğrencilerin diktikleri fidanlardan oluşan ormanlık alanda inşaatın hazırlık çalışmaları devam ediyor.  Bandırma Gazete olarak uzmanlara yurt planı üzerinde yaptırdığımız incelemede binaların yapılabilmesi için inşaat alanında en az 350 ağacın kesilmesi gerektiği söylendi. Dikkat çeken bir diğer konu ise ağaç kesimlerinin kötü hava koşullarına rağmen hafta sonu başlamış olması. Bu durumda akıllara bir oldu bitti’ye getirme çabası mı? Sorusunu getiriyor.

Üniversite yönetiminin haberi yok mu?

Yurt inşaatı, tapusu üniversiteye ait olan alanın içinde yapılacak. Bandırma Belediyesinin verdiği imar durumunda o alan yurt alanı olarak görünse de arsanın tapusu Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesine ait.  Peki, Üniversitenin burada yurt inşaatı yapılacağından haberi yok mu? Var ya da yok. Bu sorunun cevabı ne şekilde verilirse verilsin üniversite yönetimi açısından ortaya vahim bir tablo çıkıyor. Eğer haberleri yoksa Yurt-Kur gibi ortak hareket etmeleri gereken bir kurum, üstelik mülkiyeti kendilerine ait olan bir arazide yüzlerce ağacı kesip bina yapacak ve onların haberi olmayacak öyle mi? Bu duruma ihtimal vermiyoruz.  Diğer yandan eğer haberleri varsa bu üniversite yönetimini hem Bandırma kamuoyu hem de Türkiye Kamuoyu yüzlerce ağacın katledilmesine sessiz kalıp göz yumdukları için ciddi şekilde sorgular.

Peki, Bandırma Belediyesi bu inşaata ruhsat verdi mi?

Bilindiği gibi belediye mücavir alanı içinde yapılacak her inşaatta bağlı bulunan belediyeye ait imar müdürlüğünden ruhsat alınması gerekiyor.  Bu kanun kamu kurum ve kuruluşları için de geçerli. Dolayısıyla üniversitenin tapulu arazisinde Kredi ve Yurtlar Kurumu kendisine tahsis edilmiş bir alan da olsa bile herhangi bir inşaat başlatmak veya hazırlığını yapmak için bandırma Belediyesinden inşaat ruhsatı almak zorunda. Peki Bandırma Belediyesi Yurt-Kur’a ya da inşaatı yapacak olan firmaya bu binaların yapımı için bir ruhsat verdi mi? Eğer vermediyse firma bu inşaata nasıl başladı? Çevreci olduğunu bildiğimiz ve bu yönde pek çok örneği olan Bandırma Belediyesi bu ağaç kesimleri ile ilgili ne gibi bir tavır takınacak?

Orman İşletme Müdürlüğü izin verdi mi?

Konuyla ilgili olarak mevzuata yönelik yaptığımız araştırmada 30 dönüm ve üzeri olan ağaçlık alanlar özel mülkiyete tabi olsa da, bu alanlar üzerinde bulunan ağaçların kesilmesi için Orman İşletme Müdürlüğünden izin alınması gerekiyor. Merak edilen konulardan biri de bu. O alanda yapılan ağaç kesimlerine Orman İşletme Müdürlüğü izin verdi mi? Çünkü ağaçlık alan 30 dönümün üzerinde.  Eğer Orman İşletme Müdürlüğü böyle bir izin vermediyse bu durumla ilgili nasıl bir yaptırım uygulayacak. Eğer verdiyse o zaman da şu soruyu kendilerine sormak gerekir. Bu kadar ağacın kesilmesine neden izin verdiler?

Çalışmalar neden hafta sonu başladı?

Konuyla ilgili en çarpıcı sorulardan biri de bu. Hava koşullarının kötü olmasına rağmen hafta sonu iki gün içerisinde onlarca ağaç kesimi yapıldı. Bu durumda başka bir soruyu akla getiriyor. Bandırma Kamuoyunun çevreye olan hassasiyeti bilindiğinden acaba işi yapacak olan kişiler Bandırma’daki bazı kesimlerce uyarıldı mı? Çünkü 12.10.2018’de yapılan ihaleyi kazanan firma ile 14.12.2018 de sözleşme yapıldı. Sözleşmede işin yapım süresi de 18.12.2018 ile 08.08.2020 tarihleri arası olarak belirlendi. O günden bugüne inşaata hava şartlarının çalışmaya pek elverişli olmadığı bu hafta sonu başladı.