Haber

Published on Ocak 14th, 2019 | by Kuzey Ormanları Savunması

Beşikdüzü’ndeki Şehit Üsteğmen Erdal Kurtoğlu Parkı üzerine otel yapması için satıldı

(KOS Medya – 14 Ocak 2019)

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesindeki en önemli kentsel yeşil alanlardan biri olan Şehit Üsteğmen Erdal Kurtoğlu Parkı yargının 2 kez yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen 3. kez üzerine otel yapması için Suudi bir şirkete satıldı. Yurttaşlar ihaleyi Beşikdüzü Belediyesi önünde protesto etti.

Ahmet Şefik’in Cumhuriyet’te yer alan haberine göre, ihaleye adı açıklanmayan bir Türk firması ile daha önce iptal edilen ihaleleri alan Ahmad Ajaji’ye ait olduğu öğrenilen Al Ajaji şirketi katıldı. İhalede Türk yatırımcının 4 milyon 975 bin TL, Ajaji şirketinin ise 5 milyon 100 bin TL teklif verdiği öğrenildi. Türk firması artırıma girmeyince park, 5 milyon 105 bin TL’ye Ajaji’ye kaldı. Şirket, parka otel yapacağını açıkladı.

İhale, Beşikdüzü Kentsel Dönüşüm Dayanışma Platformu üyeleri, İYİ Parti ve CHP ilçe örgütleri ve yurttaşlar tarafından Beşikdüzü Belediyesi önünde protesto edildi. Platform sözcüsü Erdinç Kalay süreci anlattı ve hukuk mücadelelerinin süreceğini belirtti.

CHP belediye başkan adayı Ramis Uzun ise satışın hukuken ve vicdanen kabul edilebilir bir yönü bulunmadığını, Kurtoğlu Parkı’nın Beşikdüzü halkına ait kalması için verilecek hukuki mücadelenin takipçisi olacağını söyledi.

Satışa karşı 30 günlük yasal süre içerisinde Trabzon İdare Mahkemesi’nde iptal davası açılacak.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑