(KOS Medya – 31 Ocak 2019)

2018’de yalnız İstanbul’da 22 kişi, Türkiye’de 253 kişi hafriyat kamyonu ve beton mikseri ile can verdi. İstanbul’da en çok can kaybı, kuzey ormanlarını katleden projelerin sürdüğü Eyüp ve Arnavutköy’de.

Hafriyat kamyonun çarpması sonucu yaşamını yitiren Şule İdil Dere’nin ailesi tarafından hazırlanan rapora göre, 2018 yılında hafriyat kamyonu terörü sonucu 253 kişi hayatını kaybetti, 943 kişi yaralandı. Hayatını kaydebenlerin 51’i yayaydı.

Rapora göre Türkiye’de hafriyat kamyonu ve beton mikseri ile can kaybı sayısında 2017’ye göre yüzde 80 artış görüldü. Raporda ayrıca ağır tonajlı iş araçlarının yol açtığı ölümler görmezden gelindiğini ve kamuya ait araçlarda meydana gelen ölümlerin ise gündeme getirilmediğini belirtilerek Türkiye’de faaliyetine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Belediye, Valilik, Karayolları, Trafik EGM vb. kamu kurumlarının sorumluluğunda ve denetiminde yürüten araçlarda meydana gelen ölümlere değinildi.

Raporun sonuç ve öneriler bölümünde yasaların zorunlu kıldığı can güvenliği tedbirlerini almayan, alınması sağlanamayan, denetlenemeyen, açık arazi için tasarlanmış hafriyat kamyonu vb ağır tonajlı araçlar şehirden çekilmesi gerektiği vurgulandı.

Raporun tamamı için tıklayınız