(Sendika.Org – 31 Ocak 2019)

Kentsel dönüşüm adı altında mahalleleri talan edilen Kirazlıtepe halkı, yine Üsküdar Belediyesi önüne giderek “Yaşam alanımızı çöpe dönüştürdünüz, zehir soluyoruz” dedi.

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin Kirazlıtepe’de kentsel dönüşüm adı altında rantsal yıkımı ve mahallelinin yıkıma karşı direnişi devam ediyor.

Mahallelerinde zehir soluduklarını söyleyen Kirazlıtepeliler, eylem sırasında maske takarak, “Bizim burada yaşama hakkımız yok mu?” diye sordu. Bu hafta basın açıklamasını mahalleli adına Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm İmar ve Güzelleştirme Derneği yöneticisi Mikail Dülye okudu.

Dülye, açıklamaya şu sözlerle başladı:

Bizler Kirazlıtepe kentsel dönüşüm mağdurlarıyız. Bizi mağdur eden bizim belediye başkanımız Hilmi Türkmen’dir. Türkmen, Kirazlıtepe Mahallesi’nde ‘örnek dönüşüm yapacağız’ diye bir girişimde bulundu. Bu güzel hamle, bu güzel girişim yine belediye başkanımız Hilmi Türkmen tarafından sabote edildi. Nasıl mı oldu? Anlaşmaya bağlı dönüşümle işe başlayan Hilmi Türkmen, anlaşma sağlayamayınca işi zorbalığa dönüştürdü.

Dülye, anlaşmanın sağlandığı evlerin kontrolsüz ve hukuksuz bir şekilde yıkıldığını ifade ederek şunları ekledi: “Ya benim istediğim gibi bir anlaşma yaparsınız ya da sizin yaşam alanlarınızı daraltarak perişan ederim tavrına girdi. Bazı komşularımızı kandırarak bazılarını korkutarak anlaşma metnini imzalattı. Anlaştığı bu insanların evlerini, kontrolsüz, usulsüz ve de hukuksuz bir şekilde yıktı. Yıktığı binaların yanında yaşayan bizleri, kasıtlı olarak, inşaat yıkıntılarının arasında bıraktı. Nefes alamaz hale geldik.”

Mahallenin çöp dökme alanı haline gelmesine tepki gösteren Dülye, yetkililere şu çağrıyı yaptı:

Bizim mahallemizin üçte birini belediye başkanımız alelacele yıkmış, yıktığı evlerin molozlarını olduğu gibi bırakmış, bir de bu molozların üstüne çevredeki inşaat atıklarını da getirterek mahalleyi çöp döküm alanı hale getirmiştir. Asli görevi temizlik olan belediye başkanını görevini yapmaya davet ediyoruz. O yıktığınız evlerin molozlarını kaldırın, yaşam alanlarımızı geri verin. O molozları kaldırana kadar her hafta aynı gün aynı saatte burada olacağız. Devletin yetkili organlarını göreve çağırıyoruz. Yetkisini kötüye kullanan belediye başkanına ‘dur’ deyin, ‘Bunları asbest zehiri ile zehirleyerek ölüme terk edemezsiniz’ deyin.

Dülye açıklamanın sonunda molozları kaldırılana kadar her hafta belediye önünde eylemde olacaklarını bir kez daha yineledi. Dülye’nin ardından CHP Üsküdar Belediye Başkan adayı Ahmet Kılıç söz alarak, mahalle halkının yanında olduklarını ve seçildikleri zaman bu sorunların çözüleceğini belirtti.