(KOS Medya – 3 Şubat 2018)

Amacı Türkiye’de yuvalayan tüm kuş türlerinin ülke çapındaki dağılım alanlarını, gerçek gözlemlere dayanarak belgelemek olan “Türkiye Üreyen Kuş Atlası Raporu 2019” WWF-Türkiye tarafından yayınlandı. 2014-2017 yıllarında ülke çapında yapılan çalışmaya 150 kuş gözlemcisi katkı verdi. Üreyen 316 kuş türünün detaylı yayılış ve bolluk haritalarının yer aldığı rapora WWF-Türkiye’nin ve Kuş Atlası’nın internet adresi kustr.org dan erişebilirsiniz. Basılı raporu WWF-Türkiye’nin İstanbul ve Ankara ofisinden ücretsiz alabilirsiniz.

Türkiye Üreyen Kuş Atlası’na ait web sitesinde proje ile ilgili olarak; “Kuş Atlası, uzun adıyla “Türkiye Üreyen Kuş Atlası” ülkemizde bu güne kadar yapılmış en kapsamlı biyoçeşitlilik envanter çalışması.

Kuş atlası, son derece özgün ve kolektif bir oluşumdur. Projeyi yürüten ekip, birçok kurum ve kuruluştan destek alsa da, tek bir vakıf, dernek, kurum veya kuruluş adına çalışmamışlardır. Proje sırasında tüm taraflarla yoğun bir işbirliği geliştirmişlerdir. Bu çalışma bir vatandaş bilimi projesidir ve projenin gerçek sahibi kuş gözlemcileridir.

Atlas sayesinde yaşam alanı kaybı, iklim değişikliği ve diğer insan kaynaklı baskılarla değişmekte olan tür dağılımlarını izleyebileceğiz, soyu tükenmeye yaklaşan türleri önceden tespit edebileceğiz, tarım, ormancılık gibi doğada büyük etkileri olan sektörleri hedefleyen doğa koruma projeleri ve programları hazırlayabileceğiz.” ifadeleri yer alıyor.