(KOS Medya – 6 Şubat 2019)

Kuzey Ormanları katledilerek yapılan 3. Havalimanı’nın çalışanları için konut yapılacak diyerek lanse edilen yeni Kuzey Ormanları yağma projesinin ortakları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan imar uygulaması ile ortaya çıktı. 2 bin 500 hissedarın bulunduğu arazinin sahipleri arasında, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, kız kardeşleri Zehra Kurtulmuş, Şeyma Kurtulmuş, AKP İstanbul Milletvekilli Ahmet Hamdi Çamlı, Emlak Konut GYO, THY Havalimanı Gayrimenkul, İlim Yayma Cemiyeti, Darul-Erkam İlmi Hizmetler Eğitim Yardımlaşma Derneği, Kızılay, İSKİ ve bazı inşaat firmaları yer alıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan 3194 Sayılı İmar Kanunu 18. madde uygulaması ile “rezerv yapı  alanı” içinde kalan Arnavutköy Dursunköy’deki 2 milyon 796 bin 584 metrekarelik alanın parselasyon planı oluşturuldu. Kuzey Ormanlarının katili havalimanı projesinin güneyindeki bir kısmı orman olan alan, Bakanlığın onayladığı imar planı değişikliği ile imara açılmıştı. İmar planı değişikliği ile daha önce “orman alanı”,  “tarım alanı” ve “su koruma havzası” olarak belirlenen alan konut, AVM, rezidans ve otel inşa edilecek şekilde düzenlenmişti. Arazi için hazırlanan imar uygulaması  31 Ocak 2019 tarihinde bakanlık tarafından onaylanarak 4 Şubat 2019’da itirazlar için askıya çıkarıldı.

Yaklaşık 18 bin kişinin yaşaması öngörülen alan, Arnavutköy Dursunköy’deki arazi Kanal İstanbul ile Kuzey Marmara Otoyolu’nun kesiştiği kavşakta yer alıyor. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada, yeni İstanbul Havalimanı personeli için büyük bir konut projesinin hazırlandığını söylemişti.