(BirGün – 8 Şubat 2019)

Türkiye genelinde altmışa yakın ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile oluşturulan Ekoloji Birliği Platformu, tarım alanlarının sanayi ve enerji projelerine kurban edildiğini belirtti.

Ekoloji Birliği Platformu Sözcüsü Caner Gökbayrak, tarım alanlarının sürekli sanayi ve enerji kaynaklı projelere kurban edilmekte olduğunu kaydetti.

Tarım alanlarının sınırlı olduğunu belirten Gökbayrak, “Tarım alanı olmayan bir yeri, tarım alanına çevirmek son derecede zordur. Buna rağmen özellikle son 20 yıl içinde kurulan hükümetlerin, tarım alanlarımızı sanayi ve enerji kaynaklı saldırılara karşı korumak gibi bir amacı olmadığı, tersine sermayenin bu tür isteklerini her zaman yerine getirdikleri görülmektedir” dedi.

Gökbayrak, “Ülkemizde uygulanan inşaat ve madencilik temelli ekonomi yönetimi ve talan anlayışı ile ovalarımıza geri dönüşü olanaksız zararlar verildi. Ovalarımızın konut amaçlı imara, sanayi ve enerji kaynaklı projelere açılması bu tesislerin geniş çevresinde hava ve su kirliliğini de beraberinde getirdi. Hava ve su kirliliği hepimizin sağlığını olumsuz etkilediği gibi kirletilen ovaların geniş çevresinde yapılan tarımsal üretimde verim düşüşüne ve bazı ürünlerin o çevrede artık hiç yetiştirilememesine neden oldu” diye konuştu.

“ADALETİ MUMLA ARAMAKTAN USANMAYACAĞIZ”

Gökbayrak, şunları söyledi:

“Özellikle Aydın, Manisa, İzmir üçgeninde, tarım toprağının jeotermal enerji üretim alanına çevrilmesi, JES’lerin termal su ve baca gazı salımları nedeniyle tarımsal üretimi felaket hale getirdi. Manisa’nın Alaşehir ve Sarıgöl ovalarında, Turgutlu’da, Salihli’de yaygınlaştırılmak istenen JES projeleri yalnız bu bölgelerde yetişen çekirdeksiz üzümün geleceğini tehdit ediyor.

Biz, Ekoloji Birliği olarak tarım alanlarımızdaki yok oluşu durdurmak için her türlü mücadeleye ve mahkemelerde açacağımız davalarımıza bundan sonra da devam edeceğimizi, adaleti mumla da aramaktan usanmayacağımızı bir kez daha bildirmek istiyoruz.

Hükümet ovalarımızı ve tarım alanlarımızı sanayi ve enerji alanına dönüştürmesine son vermelidir.”