Haber

Published on Mart 9th, 2019 | by Kuzey Ormanları Savunması

Eber Gölü kirliliğe terk edildi: Sazlıklar boynu bükük çıkıyor

(BirGün – 4 Mart 2019)

Önüne kurulan setler ve atıklar sebebiyle kirlenen ve suyu bitme noktasına gelen Eber Gölü can çekişiyor. Bölge sakini Koçyiğit, ‘Sazlıklar bile suyun kirliliğinden eğri çıkıyor’ dedi

Türkiye’nin 12’nci büyük gölü olarak bilinen Eber Gölü, önüne çekilen setler, fabrika atıkları ve evsel atıklar gibi nedenlerle kirlendi. Göl kirlenince balıkçılık sona erdiği gibi kamışçılık da azaldı. Gölde 20 yıldır kamışçılık yaparak, geçimini sağlayan Ahmet Koçyiğit, “Eskiden bir yerde ot biçer, bir yerden su içerdik. O kadar temizdi gölümüz. Şu an su seviyesi yok denecek kadar az. Sazlıklar bile su kirliliğinden eğri çıkıyor. Göl ölünce herkes çekildi, gitti’’ dedi. Afyonkarahisar’daki göl son 10 yıldır kuraklıkla mücadele veriyor.

LAĞIM DA AKIYOR FABRİKA ATIĞI DA

Eber Gölü’nde 20 yıldır rehberlik, balıkçılık ve kamışçılık yapan Ahmet Koçyiğit, gölü besleyen derelerin önüne çekilen setler nedeniyle temiz su akışının kesildiğini söyledi. Fabrika atıkları ve evsel atıklarla da kirlenen gölde balıkçılığın sona erdiği gibi kamışçılığın da azıldığını kaydeden Koçyiğit, “Çocukluğumuz gölde geçti. Suyun en az olduğu yer 6- 7 metreydi. Bir yerde ot biçer, bir yerden su içerdik. O kadar temizdi gölümüz; ama şu anda su yok. Her yere setler çekilince göl beslenemiyor. Göl beslenemeyince de devir yapamıyor. Böylelikle de içerisindeki bütün canlılar ölüyor. Bataklıklar yüzeye çıktı. Afyonkarahisar’ın lağım suyu ve bazı ilçelerinden kirli atık sular geliyor. Balık da kalmadı” diye konuştu.

Eber Gölü’ndeki kirlilikten hem göldeki canlıların hem de yöre sakinlerinin olumsuz etkilediğini belirten Koçyiğit, “Sazlıklar bile suyun kirliliğinden eğri çıkıyor. Önceden balıkçı evlerinde 7- 8 kişi kalır, burada saz biçip, kâğıt fabrikasına satardı. Göl ölünce herkes çekildi gitti. Şu anda göl çevresinde 5 arkadaşımız saz biçiyor’’ dedi.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑