(Sendika – 4 Mart 2019)

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde bulunan Ankapark sınırındaki toplam 8 bin 500 metrekare tarımsal depolama alanının 1 ile 4 lira arasında bedelle kiraya verildiğini açıkladı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, haftalık basın toplantısında bugünkü Resmi Gazete’ye göre Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde bulunan, Ankapar sınırındaki toplam 8 bin 500 metrekare tarımsal depolama alanının 1 ile 4 lira arasında bedelle 10 yıllığına kiraya verildiğini duyurdu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkan Tezcan Karakuş Candan, bu kiralama ile Ankapark’ın sınırının genişletileceğini kaydetti. Candan, “Buranın da yine muhtemelen Ankapark’ın ihalesini alan firma tarafından alınacağını ifade etmekte fayda var. Burada önemli olan 8 bin 500 metrekarelik bir alan 3 parsel, 2108 ada 19 parsel içinde 3 bölüm tarımsal depolama alanı olarak kiraya veriliyor. Burada dikkat edilecek konu şu: Aylık istenen ihale bedelleri tahmini bedellerine baktığımızda AOÇ arazilerinin 1 metrekaresinin aylık 1 lira ile 4 lira arasında değişiyor. Yani yok pahasına kiralanıyor. AOÇ’nin parsel parsel talan edilmesini yargı sürecini taşıyacağız” diye konuştu.

“Milyonlar verseniz o arazilerin bir parçasını alamazsınız”

Candan, AOÇ arazilerinin kiralanmaması gerektiğini, herkesin ihtiyacı olan temiz ve güvenilir gıdaya ulaşbilmesi için değerlendirilmesi gerektiğini belirterek “Buraları Ankapark gibi belki de oyuncak deposu haline getirilecek bir alan için kiralamaya çalışıyorlar” dedi. Candan, bu durumu yargıya taşıyacaklarını belirterek “Milyonlar verseniz siz o arazilerin bir parçasını alamazsınız. Orası Atatürk’ün bize emaneti, Cumhuriyet’in kurucu değerlerinin mekanı. AOÇ talanına karşı parsel parsel metrekare takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

“AOÇ’nin geçmişten bugüne takipçisi olmaya devam edeceğiz”

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen AOÇ’ye ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek “Geçtiğimiz hafta bugün de piknik alanlarının yanında yeni bir kullanımın önerildiğini görüyoruz. Tarımsal depolama alanı adı altında Ankapark’ın hemen yanı başında yeni bir kiralama meselesinin söz konusu olduğunu da görüyoruz” dedi. Evirgen, sözlerine şöyle devam etti:

“AOÇ’nin kuruluş ilkelerine aykırı bir olarak,  muhtemel ticari kullanımlara açılacak piknik alanlarının halkın kullanımına açık olmayacak şekilde para ile kullanılacak alanlar şimdi de depolama alanı olarak kiralamaya veriliyor. Aylık metrekare başına 1 ila 4 lira arasında değişen inanılmaz fiyatlara değeri bile olamayacak rakamlardan söz ediyoruz. Bunun zaten pahasının tartışılması bile doğru değil. AOÇ alanlarının kiralama yöntemiyle birilerine peşkeş çekilmesine kesinlikle karşıyız. Bir yandan ihalelerde bu fiyatları gördüğümüz zaman dudak uçuklatan ve gerçekten Atatürk’ün emanetinin bu şekilde kullanıldığın görmek içler acısı. Yargı süreçlerini başlatacağız. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak AOÇ’nin geçmişten bugüne takipçisi olmaya devam edeceğiz.”