(Zülal Kalkandelen / Cumhuriyet – 17 Mart 2019)

“Yetişkin kuşaklar iklim krizini durdurmak için söz verdi ama ödevlerini yıllardır yapmadılar. 
İklim grevi, bizim kuşağımız için bir uyarı çağrısı ve insanlık tarihindeki en büyük zorluğu çözecek bir ağın başlangıcı. 
Ellerinize, kalbinize ve aklınıza ihtiyacımız var. Birlikte yapacağız.” 
Gezegeni kurtarmak için harekete geçen gençler, bu sözlerle insanlığa sesleniyor! 
15 Mart 2019, tarihe İklim Krizi İçin Okulu Kırma Eylemi ile geçti. 125 ülke ve 2000’den fazla yerleşimde 1 milyondan fazla öğrenci, küresel okul grevi gerçekleştirdi. 
İklim eylemi için küresel okul grevi fikri, ilk olarak, Mayıs 2015’teki Küresel Gençlik Zirvesi’nde gündeme geldi. Çünkü iklim değişikliğinden kaçınma sözü veren politikacılar, son 25 yıldır bu konuda pazarlık yürütmelerine karşın görevlerini yapmadı. 
Sonunda gençler inisiyatif aldı! Hep büyükler küçükleri ödevini yap diye uyaracak değil ya, bu kez de küçükler büyükleri uyarıyor.

16 yaşında Nobel Barış Ödülü’ne aday aktivist Greta 
Z kuşağı aktivistlerinin eylemlerini ateşleyen, 16 yaşındaki İsveçli çevreci vegan öğrenci Greta Thunberg. Geçen yıl İsveç Parlamentosu önünde tek başına protesto gerçekleştirdi. 
Dünya liderlerine geleceğimizle ilgilenmeleri için yalvarmayacağım; bunun yerine, hoşlarına gitse de gitmese de, onlara değişimin yaklaştığını bildireceğim” diyor Greta. Türkiye’den Greta’ya destek veren 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu ise 
İyi korunmuş bir çevre, paradan daha güçlü bir miras” diyor. 
Küresel Okul Kırma Eylemi’ne katılan gençlerin sürdürülebilir bir dünya için üç somut isteği var: 
– Hükümetlerin, kamu ve özel sektörlerin temiz ve yenilenebilir enerjiye geçiş için net bir yol haritası izlemesi. 
– Fosil yakıt aramalarının derhal durdurulması ve fosil yakıt sübvansiyonlarının tamamen kaldırılması. 
– İklim değişikliği mağdurlarına yardım edilmesi.

Suçlular belli! 
BM, 2018’in sonunda, iklim değişikliğiyle küresel mücadele çabalarının hedefin çok gerisinde kaldığını duyurdu. 
Çocukları ayağa kaldıran bu durumun baş sorumluları belli. 
ABD’nin 2017’de Paris İklim Anlaşması’ndan çekildiğini açıklaması, tüm dünya için büyük bir tehdit yarattı. 
Donald Trump, anlaşmanın diğer ülkelerin ABD’ye karşı ekonomik avantaj kazanmasıyla ilgili olduğunu söyledi. 
O iklim değişikliğini inkâr ededursun, ABD’de günlük siyasetin temel konularından biri küresel iklim değişikliği. Demokratik Partili politikacıların gelecek seçimde Trump’ı en çok zorlayacak argümanları, çevre politikalarına odaklanacak.

Türkiye de üzerine düşeni yapmıyor 
Peki ABD’yi eleştiren ülkeler ne durumda? 
Son 25 yılda çevreyi kirleten sanayi kollarını Çin’e transfer ederek karbon sorunlarını gizleyen AB ülkeleri, en az ABD kadar sabıkalı. Greta, görüştüğü AB yetkililerine, “Sizin pisliğinizi temizlemeye başladık” demekte sonuna kadar haklı. 
Türkiye’nin de dahil olduğu bir grup ülke, Paris İklim Anlaşması’nı onaylamış değil. Angola, Eritre, Güney Sudan, Irak, İran, Kırgızistan, Lübnan, Libya, Rusya, Umman ve Yemen iklim değişikliği ile mücadeleyi ciddiye almayan ülke konumunda. 
Gezegen can çekişirken doğanın isyanını duymazdan gelen para ve rantpeşindeki siyasetçiler, insan, hayvan ve yeryüzünün katilidir. Greta Thunberg gibi gençler ise sadece ailesinin değil, insanlığın onurudur.