(KOS Medya – 2 Nisan 2019)

Yokoluş İsyanı (Extinction Rebellion) aktivistleri Avam Kamarası’nda kısaca Brexit olarak adlandırılan, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması tartışmalarının yapıldığı sırada soyunarak iklim krizine dikkat çekti. “Bir aciliyetimiz var. Bu Brexit değil, iklim krizi” diyen 12 iklim eylemcisi polis tarafından gözaltına alındı.

Elif Ünal’ın Yeşil Gazete’de yer alan haberine göre, Birleşik Krallık’taki Avam Kamarası’nda süren Brexit tartışmaları, Extinction Rebellion aktivistlerinin yarı çıplak olarak gerçekleştirdiği eylemle kesintiye uğradı. Soyunarak ellerini halka açık galerideki cama uhuyla yapıştıran eylemciler 20 dakika boyunca kalçaları milletvekillerine dönük şekilde bekledi.

Politikacıların iklim değişikliğini ısrarla yok saymalarının “odadaki fili görmeme” durumuna benzediğini belirten gruptan iki kişi vücudunu griye boyayarak fil maskeleri taktı. Geri kalan eylemcilerin vücutlarında ise “S.O.S”, “hayat için” sloganları yazılıydı. Protesto sırasında 15 Nisan’da gerçekleşecek uluslararası eylem gününe de çağrı yapıldı.

12 aktivist gözaltında

Eylemin gerçekleştiği sırada kürsüde olan Milletvekili Peter Kyle’ın konuşmasını sürdürmesi galerideki halk tarafından alkışlarla protesto edildi.  Protesto sonunda polis 12 iklim aktivistini gözaltına aldı, galerideki insanları dışarıya çıkarttı.

Aktivistlerden Evelina Utterdahl yaptığı açıklamada “İnsanların tepkisi harikaydı. Gülüyor ve tezahürat yapıyorlardı. Çoğu kişi galeriden ayrılmak istemedi ve yalnızca görevliler tarafından zorunlu tutulduğunda ayrıldı” dedi. “Hem güvenlik görevlileri hem de camın diğer tarafındaki insanların gülümsemelerini ve kahkahalarını gördüm. Atmosfer neşeli ve mutluydu.”

Iggy Fox ise “hükümetin bütün kaynaklarını Brexit için harcamasından bıktığını” ve “iklim kriziyle ilgilenmeleri gerektiğini” belirtti. “Hükümet, insanları felaketten koruma görevini yerine getirene kadar aksamalara sebep olmayı bırakmayacağım” diye konuştu.