(Kubilay Barış Çelik / Medyascope.tv – 03 Nisan 2019)

Tek kullanımlık kaplar, plastik borular, alışveriş poşetleri… Dünya Vahşi Yaşam Fonu’nun geçen pazartesi yaptığı açıklamaya göre, İtalya’ya ait Sardinya adasında sahile vuran balinanın içinde 25 kilogramdan fazla plastik atık bulundu.

Karaya vuran genç, dişi ve hamile balina ayrıca karnında bozulmaya yüz tutmuş bir yavru taşıyordu.

Geçen ay Filipinler sahilinde içinde yaklaşık 40 kilogram plastik bulunan bir balina daha bulunmuştu. Geçen kasım ayında bulunan başka bir balinanın içinde ise yaklaşık 1000 adet plastik cisim bulunmuştu. Geçen yıl da midesindeki 27 kilogram plastiği sindiremeyen başka bir balina İspanya kıyılarında ölü bulunmuştu.

Avrupa dünyanın en büyük ikinci plastik üreticisi. Araştırmalar Akdeniz’in dünyanın en yüksek mikroplastik kirlilik seviyelerinden birine sahip olduğunu gösteriyor.

Kısmen bu bulgulara cevaben Avrupa Birliği Parlamentosu geçen hafta plastik tabak, çatal, kaşık, bıçak ve pipetler gibi tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımını 2021’den itibaren yasaklamaya karar verdi.

Geçen pazar günü ölü balinanın resmini Facebook’ta paylaşan İtalya Çevre Bakanı Sergio Costa, İtalya’nın bu yasağı uygulayacak ilk ülkelerden biri olacağını söyledi.

Costa paylaşımında, bu tür kirliliğin “elbette sadece İtalya’ya değil tüm deniz yaşamına zarar verdiğini fakat tüm ülkelerin kirlilikle mücadele için gerekli politikaları uygulamakla yükümlü olduğunu” söyledi.

Costa sordu: “Hala bunların önemsiz sorunlar olduğunu söyleyenler var mı?”