(Bia – 16 Nisan 2019)

İstanbul Beyoğlu’nda doğal tarımın simgelerinden Roma Bostanı’nda Pazar günü, doğaya tohum toplarıyla yeni filizler saçmayı hedefleyen bir yaza davet partisi var. Roma Bostanı İnsanları herkesi çağırıyor.

İstanbul Beyoğlu’ndaki Roma Bostanı için 21 Nisan Pazar günü, tohum topları daveti var.

‘Doğal Tarımın Yolu, Felsefesi ve Uygulaması’ üzerine bir sohbetin ardından hep birlikte tohum topları yapılacak.

Roma Bostanı İnsanlarının çağrı metninde “Toprak işlemenin, gübrelemenin, yabani ot temizliğinin yapılmadığı ve tarım ilaçlarının kullanılmadığı doğal tarım anlayışında, doğanın kendine yeterliliğine ve müdahalesizliğe inanılır, bu anlayışla en çorak yerlerde bile kendine yeten gıda ormanları kurulabileceği kanıtlanmıştır” deniyor.

“Tohumları serpmeye gelin”

Davet metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Biz sadece tohum topları yaparsak ve sonra bunların içine çok çeşitli, ormanlık ağaç, meyve ağaçları, sebze, tahıl ve alfa alfa, yonca gibi yeşil gübre bitkilerinin tohumlarını koyarsak, yağmurlar başlamadan önce bu tohum toplarını saçıp gerisini doğaya bırakabiliriz.

“Bütün bitkilerin tohumlarını içeren çok çeşitliliği kullanmamız gerekiyor. Bu şekilde büyük bir tohum çeşitliliğine sahip olarak ekim yapabilir, çorak dağları ve çölleri yeşillendirebiliriz. Doğal tarım çiftlikleri kurabiliriz ve kendine yeterlilik amaçlı sebze bahçeleri yapabiliriz’ diyor Kutlukhan.

“Kendine yeten bir gıda ormanı olma yolunda ilerleyen Roma Bostanı’nda umudun ve sevginin tohumlarını yapmaya ve onları her yere serpmeye gelsenize!

“İnsan, tohum ve toprak bir araya geldiğinde büyülü bir şeyler oluyor, unutmayalım.

Kutlukhan Özdemir kim?

5 yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde Fukuoka’nın öğrencilerinin doğal tarım çiftliklerini ziyaret eden ve oralarda gönüllü olarak çalışan topum uzmanı 3 yıl önce de Fukuoka’nı öğrencisi Panos’un Edessa’daki doğal tarım merkezini devraldı. Bir yandan çiftçiliğe devam edip tüm canlılar için doğal gıdalar üretirken bir yandan da başta Avrupa ve Türkiye olmak üzere dünyanın birçok yerinde doğal tarım seminerleri düzenliyor, tohum topları yapıp saçıyor.