(KOS Medya – 9 Mayıs 2019)

Cumhuriyet Halk Partisi Çevre Komisyonu üyesi İzmir Milletvekili Murat Bakan, Kuzey Ormanları Savunmasının da içinde olduğu 27 kurumun başlattığı kampanyayı meclise taşıdı ve Merkez Av Komisyonunun yönetmelikle kendisine atfedilen görevleri yerine getirmesinin sağlanması amacıyla Meclis Araştırması istedi. Merkez Av Komisyonu’na çağrı yapan Bakan: “Nesli tehlike altında olan Üveyik ve Elmabaş Patka’nın avını tamamen yasaklayın ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olan hiçbir kuş türünün avına izin vermeyin!” dedi.

Önümüzdeki hafta toplanacak olan Merkez Av Komisyonu, bu yıl da birçok kuş türünün kaderini belirleyecek. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) ve BirdLife’ın ortak hazırladığı Kırmızı Liste çalışmaları da Türkiye sınırları içerisinde yaşayan yirmi kuş türünün küresel seviyede yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu net olarak gösteriyor.

Evrensel Gazetesi’nde yer alan habere göre nesli küresel ölçekte tehlike altında olan türlerin korunmasına dair Meclis Araştırma Önergesi verdiklerini belirten CHP’li Murat Bakan, “Merkez Av Komisyonu kararları öncesinde vurdurulması düşünülen canlı türlerinin nüfus büyüklükleri ve eğilimleri ile ilgili türlere yönelik bilimsel araştırmalar ve izleme çalışmaları yapılmıyor. Vurulacak canlıların türleri ve hangi canlının ne sayıda vurulacağı konusunda dünya üzerinde nesilleri yok olmaya yüz tutmuş canlı türlerinin belirlenmesinde uluslararası bir otorite olan IUCN Ulusal Komitesi’nin görüşleri alınmıyor. CHP olarak konuyu TBMM gündemine taşıdık. Merkez Av Komisyonunun yönetmelikle kendisine atfedilen görevleri yerine getirmesinin sağlanması için ortak akıl çerçevesinde gerekli politikaların belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Önergesi hazırladık ve milletvekili arkadaşlarımın imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunduk” diye konuştu.

‘Nesli Tehlike Altındaki Kuşlar Vurulmasın’ başlığıyla imza kampanyası www.change.org/yasasinkuslar adresi üzerinden destek verebiliyor.