(KOS Medya – 12 Mayıs 2019)

İrlanda, iklim krizi ile mücadele kapsamında ‘iklim için acil durum’ ilan eden ikinci ülke oldu. Yaşam savunucuları ve iklim aktivistleri ise “İlan yetmez, harekete geçmek lazım” diyor.

Euronews.’da yeralan haberine göre, karar İrlanda meclisine sunulan İklim Eylem raporunun oylamaya gerek duyulmaksızın tüm taraflarca kabul edilmesi üzerine alındı.

İrlanda’nın bu konuda İngiltere’yi takip etmesini memnuniyetle karşılayan genç eylemci, sosyal medyadaki kutlama mesajında ‘haberler çok güzel. Sıradaki kim’ diye yazdı.

Siyasiler ve çevre gruplarınca alkışlanan iklim acil durumunun ne anlama geldiği ile ilgili kafası karışık olanların sayısı da bir hayli fazla.

Solidarity/People Before Profit koalisyonundan Brid Smith acil durumunun çevreye dair kendi taleplerini karşılayıp karşılayamayacağını sosyal medya üzerinden sordu.

Smith, “Madem ortada bir acil durum var, öyleyse petrol ve doğal gaz arama çalışmalarının azaltılmasını ve toplu taşımanın ücretsiz olmasını içeren önerilerimiz de kabul edilecek mi?” diye yazdı.

Mevcut durumda iklim acil durumunu tanımlayan ve neleri kapsadığını belirten bir yol haritası yok.

İrlanda 2018 yılında, Portekiz ve Bulgaristan’dan sonra karbondiyoksit emisyonunu en çok azaltan üçüncü ülke oldu.