Haber

Published on Mayıs 15th, 2019 | by Kuzey Ormanları Savunması

Muğla’nın akciğeri olan Bayır Ormanlarını da mermer çöplüğü yaptılar!

(KOS Medya – 15 Mayıs 2019)

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Köyü çevresindeki ormanlar, yakınındaki mermer fabrikalarının çöplüğüne döndü. Yemyeşil orman mermer atıklarıyla beyaza büründü. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü doğayı tahrip edenleri yakalamak için ormana fotokapan kurdu ve temizlik çalışmalarına başladı.

Cavit Akgün’ün DHA’da yer alan haberine göre, Menteşe ilçesinin Bayır Köyü’nde çam ormanlarının bulunduğu bölgelere mermer atığı döküldüğü tespit edildi. Yemyeşil alanları beyaza bürüyenlerin tespit edilmesi için birçok noktaya fotokapan kuruldu. Mermer atıklarıyla orman vasfını yitirmek üzere olan alanların tekrar yeşillendirilmesi için Muğla Orman Bölge Müdürlüğü çalışma başlattı.

Bölgede incelemelerde bulunan Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, mermer fabrikalarının atıklarını bırakabileceği izinli yerler olduğunu belirtilerek, “Daha yakın olduğu için buraya bırakmışlar. Kimlerin döktüğünü tespit edeceğiz. Bundan sonra dökenleri de fotokapanla yakalayacağız. İşgal ve izinsiz faydalanmadan mahkemeye vereceğiz. Kanunlara göre yaptıkları suç. Rehabilitasyon yapılan alanlara, köylüye gelir getirecek olan ceviz, badem ve antepfıstığı gibi ağaçlar dikiliyor. Yine yol kenarlarına da yangına karşı dayanıklı fidanlar dikilecek” dedi.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑