(Bianet – 23 Mayıs 2019)

Z kuşağının iklim aktivistleri, Greta Thunberg’in çağrısıyla iklim için ikinci küresel okul grevine çıkıyor. Greve Türkiye’de de 15 farklı noktadan katılım olacak.

İklim değişikliğiyle mücadele için ilk küresel okul grevi 15 Mart Cuma günü iklim aktivisti Greta Thunberg‘in çağrısıyla yaklaşık 1 milyon 600 bin çocuğun katılımıyla yapılmıştı.

Yarın tekrar 114 ülkede, bin 400 şehir ve kasabada ikinci defa iklim grevine çıkıyor.

Fridays for Future’un (İklim İçin Okul Grevi) bildirdiği sayılara göre, iklim grevine en fazla şehir ve kasabayla katılan ülkeler Almanya (215), ABD (159), Birleşik Krallık (141) ve İsveç (116).

Grevler Avrupa seçimi gündemine de girdi

Yaklaşık bir yıldır okullarda yapılan iklim grevlerinin en etkili olduğu yerlerin başında Avrupa Birliği geliyor.

Genç aktivistler iklim değişikliğini bu hafta sonu 28 üye ülkenin tamamında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçim gündeminin merkezine taşımayı başardı ve iklim değişikliği güçlü adayların konuşmalarında da yer buldu.

Greta Thunberg ve diğer genç iklim aktivistlerinin mesajlarını tekrarlayan Avrupalı genç sosyal medya fenomenleri, gençlere “iklim değişikliğini umursuyorsanız gidip oy verin” çağrısı yapıyor.

Türkiye’de 15 farklı noktadan katılım

Okul grevleri Türkiye’de de 15 Mart’tan beri düzenli olarak yapılıyor. Türkiye’de çocuklar 24 Mayıs Cuma günü iklim eylemi için okulu kırıp karar vericilerden hemen harekete geçmelerini talep edecek. Yarınki greve Türkiye’de 15 farklı noktadar katılım olacak.

Türkiye’de okul grevleri 15 Mart 2019’da Atlas Sarrafoğlu’nun Bebek Parkı’ndaki okul greviyle başlamıştı.

O tarihten beri İstanbul başta olmak üzere birçok farklı şehirde genç aktivistler, enerji politikalarının değişmesini, sera gazı emisyonlarının acil önlemler ile azaltılmasını ve Paris Anlaşması’nın ortaya koyduğu 1,5 C derece hedefi için ülkelerin hemen şimdi harekete geçmesini talep ediyor.

Fridays for Future Turkey‘in verdiği bilgiye göre geçen ay içinde bir araya gelen İklim İçin Aileler çocuklara bu taleplerinde destek verecekler. İstanbul’da Maçka Sanat Parkı’nda gerçekleşecek olan İklim İçin Okul Grevi, 12.00-13.00 arasında yapılacak.

Türkiye’den dokuz ilde grev çağrısı

Son rakamlara göre, 24 Mayıs’ta 118 ülkede 1594 yerde iklim grevi gerçekleşecek. Türkiye’de de Samsun, Adıyaman, Muğla, Malatya, İstanbul, Ankara, Antalya, Balıkesir ve İzmir’de gençlerimiz grev hazırlığındalar. Fridaysforfuture.org üzerinden grev yerlerine bakabilirsiniz.

24 Mayıs’ta genç aktivistler, Adıyaman, Ankara, Antalya, Ayvalık, Bodrum, Çıralı, Dalyan, İzmir, İstanbul, Malatya ve Samsun’da iklim krizinin aciliyetine dikkat çekecekler. Anketlere göre, Türkiye’de iklim değişikliğinden endişeli eden sadece çocuklar değil.

Türkiye’de her dört kişiden üçü iklim değişikliğinden endişeli, nüfusun yüzde 83’ü temiz enerji dönüşümü talep ediyor. Her on kişiden 6’sı ise etkilerin şu anda ülkemizde hissedildiğini ifade ediyor.

Atlas: Maçka Parkı’nda bekliyoruz

İklim için okul grevine diğer iklim aktivisti arkadaşlarıyla Maçka Parkı’ndan katılacak olan 11 yaşındaki Atlas, çağrısında “Türkiye’deki ve dünyadaki bütün çocukları 24 Mayıs Cuma günü ikincisi düzenlenecek küresel okul grevine bekliyorum” dedi.

Maçka Parkı’ndaki okul grevi 12.00’de başlayacak.

Samra: Hepinizi bekleriz

Türkiye’deki ilk okul grevine de katılan Samra Samer ise şu çağrıyı yaptı:

Ege: Greta’nın izinden gidiyoruz

Ayvalık’tan Ege Edman, diğer çocukları da Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’na çağıran bu paylaşımı yaptı.