(Sendika.org – 27 Mayıs 2019)

Karadeniz’de yapılmak istenen HES projelerine bir yenisi daha eklendi. Proje Trabzon’un Düzköy ilçesinde Galanima Deresi’ne yapılmak isteniyor ancak bölge sakinleri “gelecek nesiller için bu yıkım projesine direneceğiz” dedi

Doğu Karadeniz’i son 15 yılda adeta esir alan hidroelektrik santrallerinin (HES) doğaya verdiği tahribat her yeni gün daha çok ortaya çıkmıştı. Şimdi de Trabzon’un Düzköy ilçesinde Galanima Deresi üzerinde yapılmak istenen HES projesine, bölge halkı tepki gösterdi.

Düzköy Çevre ve Yaşam Platformu Sözcüsü Yakup Civelek, bölgede yapılmak istenen HES projesine izin vermeyeceklerini belirterek şunları söyledi:

Binlerce yıldır Galanima Deresi özgür akıyor. Doğduğu kaynaktan döküldüğü denize kadar vadimiz akan su ile hayat buluyor. Şirketler suyumuza el koymak istiyor. Çiğdemli, Taşocağı, ve Gökçeler Mahallelerinde yaşayan vadi halkını ve tüm canlıları olumsuz biçimde etkileyecek olan HES projesinin yapımına başlandığının haberini almış bulunuyoruz. Yol yapımı gerekçesiyle ağaçların kesileceği dinamit patlatmalarıyla birlikte yer altı sularının yatak değiştireceği uçan ve kaçan tüm canlıların hayatının etkileneceği bu yıkım projesi başlatılmamalıdır. Buradan HES şirketini bir kez daha uyarıyoruz. Enerjinin alternatifi vardır. Doğamızın alternatifi yoktur. Ayrıca yüz yıllardır, halkın mısırını öğüttüğü iki adet değirmen yok olup halk mağdur olacaktır. HES demek tüm vadi halkının ortak malı olan suyun şirketlere 49 yıllığına satılması demektir. HES demek vadimizin doğal yapısının katledilmesi demek. HES demek yaşam kaynağı olan suyun vadi halkı tarafından para ile satın alınması demektir.

HES projesine başlanmaması için yerel yöneticileri ve şirket görevlilerini uyaran platform üyeleri, “Dereler halkındır satılamaz. Civelek 2014 yılında aynı bölgede yapılmak istenen HES projesinin büyükşehir belediye meclisinde AKP’li meclis üyeleri oylarıyla reddedildi. Ne yaman çelişki ki aynı AKP’liler şimdi aynı HES’i başlattılar. AKP’li belediye başkanı Düzköy halkına yol yapacağına bir şirketin HES’ine yol yapıyor” diye konuştu.

“Direneceğiz”

CHP İlçe Başkanı ve Çeşmeler Mahallesi Muhtarı İbrahim Aydoğan da konuşmasında “Hükümet yaşam alanlarımızı sermayeye peşkeş çekiyor. Enerjiyi bahane olarak kullanıyorlar. Asıl amaç suların özelleştirilerek halktan koparılmasıdır. Enerji bulunur doğa bulunmaz. Gelecek nesiller için bu yıkım projesine direneceğiz” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımız için”

İyi Parti eski ilçe Başkanı Cumhur Tirgil, yıkım projesine izin vermeyeceklerini belirterek, “Genç arkadaşlarımızın burada olması gelecekte bizim çocuklarımıza, torunlarımıza, bizim dedelerimizin bıraktığı gibi bir doğa bırakmak için önemli. Birlik olduğumuz sürece bu yıkım projesini durduracağız” dedi.

“Sonuna kadar sahip çıkacağız”

Doğankaya eski Muhtarı Mehmet Ali İsak, da konuşmasında “Bir avuç müteaahit eline bakıp insan yaşamını hiçe sayanlar hiçbir zaman başarılı olamayacaklar, her zaman halk başarılı olacaktır” diyerek derelerine sahip çıkacaklarını belirtti.