(T24 – 17 Haziran 2019)

Dün yaşam savunucuları ve meslek odaları 1.7 kilometresi Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçirilmesi planlanan Kocaeli-İstanbul projesiyle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kararını gözden geçirme çağrısı yaptı.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul ve Kocaeli şubeleri, Kuzey Ormanları Savunması, Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği, Don Kişot Bisiklet Kolektifi ve doğa savunucuları, içinden otoyol geçirilmesi planlanan Ballıkayalar Tabiat Parkına sahip çıkmak için dün eylem düzenledi.

Parkta bir araya gelen yaşam savunucuları ve meslek odaları temsilcileri Çevre ve Şehircilik Bakalığı’na kararı yeniden gözden geçirme çağrısı yaptı. İstanbul-Kocaeli Otoyolu projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Nisan sonunda onay aldı. Olumlu Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun ardından proje, geçen ay Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de geçti. Projeye göre, yapılması planlanan 64 kilometrelik otoyolun 1.7 kilometresi Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçecek.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul ve Kocaeli şubeleri adına hazırlanan ortak bildiriyi okuyan Selin Akyol, Türkiye’de doğal yaşamın hâlâ anayasal güvence altına alınmadığını, mevcut çevre yönetmeliklerinin uygulanmasındaki aksaklıkların anayasada yer alan, her yurttaşın “sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı”nı ihlal ettiğini vurguladı.

Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçeceği açıklanan otoyol için 17 bin ağaç kesileceğini hatırlatan Akyol, bu durumun, 1’inci derece doğal sit alanı olan ve içinde pek çok canlıyı barındıran parka geri dönüşü olmayan zararlar vereceğini ifade ettti. Ağaçların kesilmesinden bütün ekosistemin etkileneceğini belirten Akyol, “Ekosistem bütünsel bir ağı tarifler. Bu bütündeki herhangi bir parçayı çıkardığınızda zincirleme olarak diğer parçalar da bu durumdan etkilenecek ve ekosistem çökecektir” dedi.

Taş ocağı açılacak

Akyol, projenin sadece yolla sınırlı kalmayacağını, bölgeye ayrıca bir taş ocağı açılacağını söyledi. Bunun için de yine ağaçların kesileceğini belirten Akyol, proje süresince ve bitiminde yolun kullanımıyla birlikte bölgedeki emisyon miktarının artacağını, doğal yaşamın ve tarım arazileriyle su varlıklarının tehdit altına gireceğini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projeye onay vererek bilimden ve toplum yararından uzak davrandığını dile getiren Akyol “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı bu yanlıştan dönmeleri için bir kez daha uyarıyoruz. Yarım saatlik bir zaman kazancı için yapılacak olan yol, milyonlarca yıllık bir zamanın dengesini bozacaktır. Ballıkayalar Tabiat Parkı 30 dakikadan daha değerlidir” dedi.

Muhafaza Ormanı olmalı

Kuzey Ormanları Savunması adına konuşan Mısra Gedik de “Dünyanın ortak mirası Ballıkayalar’dan elinizi çekin. 200 milyon yıllık doğa harikası Ballıkayalar’dan otoban geçirilemez” dedi. Parkın binbir çeşit ağacı ile bölgenin akciğerleri olduğuna dikkat çeken Gedik, Türkiye’nin pek çok noktasında benzer uygulamaların olduğunu vurguladı.

“İstanbul, Kocaeli, Düzce, Kırklareli, Tekirdağ, Yalova ve Sakarya’nın kuzeyindeki eşsiz orman ekosistemi işgal edilmeye ve yağmalanmaya çalışılıyor” diyen Gedik, Kuzey Ormanları’nın 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 23’üncü maddesi ve “Muhafaza Ormanlarının Ayrılması ve İdaresi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine dayanarak Muhafaza Ormanı kapsamına alınması çağrısı yaptı. Kuzey Ormanları Savunması’nın basın açıklaması metninin tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

Hızlı tren de onaylandı

Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr Mustafa Zengin ise parktan Kocaeli-İstanbul otoyolunun yanı sıra Adapazarı-İstanbul YHT’nin geçmesinin de planlanladığını söyledi. Zengin, demiryolu için de ÇED raporunun onaylandığına dikkat çekti.

Kocaeli-İstanbul otoyolunun sadece Ballıkayalar’ı değil Kocaeli yarımadasındaki 84 hektarlık orman alanını da etkileyeceğini ifade eden Zengin, “Biz eski İstanbul yolunun standartının yükseltilmesi, kalitesinin artırılmasından yanayız. O zaman bu talan olmayacak” dedi.

Açıklamaların ardından çevre ve jeoloji mühendisleri, doğa savunucularıyla birlikte bölgede teknik gezi gerçekleştirdi.

Kuzey Ormanları Savunması’nın basın açıklaması metninin tamamı:

Dünyanın ortak mirası Ballıkayalar’dan elinizi çekin! 200 milyon yıllık doğa harikası Ballıkayalar’dan otoban geçirilemez!

Ballıkayalar Tabiat Parkı 200 milyon yıllık bir kanyona ev sahipliği yapıyor. Binbir çeşit ağacı ile bölgenin akciğeri olan bu park, nesli tehlike altında olan kuş türlerini barındırıyor, büyüklü küçüklü dereleri su çeşitliliğini artırıyor. Ballıkayalar Tabiat Parkı, dağcılık, doğa yürüyüşü, kampçılık ve birçok aktivite ile bölgenin önemli bir sosyokültürel varlığı durumunda.

Şimdi ülkemizin pek çok yerini betona gömmeyi ve beraberlerinde ekonomiyi de çökertmeyi başarmış olan beton lobisi, Kuzey Ormanlarının bir parçası olan bu kadim ve eşşiz doğal zenginliğe sahip topraklardan otoban geçirmek istiyorlar! 1.7 km’si park alanından geçecek olan yol projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED olumlu kararı verilmiş durumda!

“Kuzey Marmara Otobanı” derhal durdurulmalıdır!

Bu katliama izin veremeyeceğimiz gibi, zaten bu bağlantı yolunun ana nedeni olan “Kuzey Marmara Otobanı”nın da derhal durdurulmasını talep ediyoruz.

3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu , 3. Köprü ve diğer yüzlerce büyüklü küçüklü katil proje gibi bu projede yaşama, ekosisteme, sosyal yapıya ve de tarihe vurulmuş bir darbedir.

Yağmacı inşaat, beton ve enerji ağaları var güçleriyle Kuzey Ormanları’nı; Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya ve Düzce’nin kuzeyindeki eşsiz orman ekosistemini işgal etmeye ve yağmalamaya çalışmaktadırlar.

İstanbul Kuzey Ormanları’nı inşaat şirketlerinin yağmasına açan ve halen Kuzey Ormanları’nın Çatalca, Kocaeli ve Sakarya kesimlerinde devam etmekte olan “Kuzey Marmara Otobanı” derhal durdurulmalıdır.

Kuzey Ormanları tümüyle “Muhafaza Ormanı” ilan edilip mutlak koruma altına alınsın!

Marmara Bölgesi’ndeki yeraltı ve yer üstü su varlığının istisnasız tümünün kaynağı olan, Bulgaristan sınırından Düzce’ye kadar Karadeniz kıyı kuşağı boyunca uzanan ve Kuzey Ormanları ekosistemini olusturan tüm ormanlık alanlar, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 23. Maddesi ve “Muhafaza Ormanlarının Ayrılması ve İdaresi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine dayanarak “Muhafaza Ormanı” kapsamına alınmalıdır.