(KOSMedya – 20 Haziran 2019)

Ekoloji Birliği, Araklı’da can kayıplarına neden olan sel felaketlerinin rantçı politikalar nedeniyle meydana geldiğini belirterek, uyarı yapmakla sorumluluktan kurtulunmayacağına işaret etti

Ekoloji Birliği, Trabzon’un Araklı ilçesinde sağanak sonrası meydana gelen taşkında 7 kişi hayatını kaybetmesi ve 3 kişinin kaybolmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, seller nedeniyle ölümlerin olduğunu ve maddi kayıpların yaşandığını hatırlatılarak, “İklim değişikliği yanında rantçı politikalar ve ihmaller nedeniyle doğal afetler felaket haline dönüştü” denildi.

Trabzon’un Araklı ilçesinde yaşanan HES felaketi sonrası Tarım ve Ormancılık Bakanı Pakdemirli, 7 kişinin öldüğü sel ve heyelan için “Uyarılarımızı yaptık ama en nihayetinde bu işler Allah’ın işi, nereden ne olacağını da bilemiyorsunuz” demesi hatırlatılan açıklamada, “Uyarı da yaptıklarını belirterek sorumluluktan kurtulduğunu sanıyor. Oysa felaket, HES’in borusunun patlaması sonucu barajın sel sularına eklemesi nedeniyle oldu. Yine özellikle 17 yıldır hızlandırılan doğanın metalaştırılmasına yönelik çalışmalar; enerji, maden gibi şirketlerin kazançlarına kazanç sağlama politikalarının uygulanması, yeni imar planı ile yasadışı, kuralsız betonlaştırmaların affedilmesi bugünkü felaketlerin nedenlerinden birkaçını oluşturmaktadır” denildi.

“DOĞAYI RANT HALİNE GETİRENLER SORUMLULUKTAN KURTULAMAZ”

Türkiye’nin dört bir yanında daha önce gerçekleşen sel ve doğal afetlerin de hatırlatıldığı açıklamada, “Her felaket sonrası aynı cümleler kullanılıyor. Oysa nedenleri biliniyor ama bundan söz edemiyorlar. Doğayı ranta alanı haline getirenler, HES, taş ocakları, maden alanları ile ormanları, tarım arazilerini yok edenler,  yok edilmesine izin verenler sorumluluktan kurtulamaz” denilerek asıl sorumluluğun  uygulanan rantsal politikalar olduğuna vurgusu yapıldı.

“Karadeniz’de gözükmeyen hortum olağanlaştırıldı. Sık sık görülen hortumların nedeninin iklimin değişmesinin nedeni olduğunu hepimiz biliyoruz” denilen açıklama şu şekilde devam etti: “Sonuç olarak özellikle yerel ve merkezi yönetim yaşanan felaketlerin sorumluluğundan kurtulamaz. Şirketlerin doğayı, yaşam alanlarını yağmalarına yönelik ön açıcı yasa değişiklikleri yanında “ben yaptım oldu” anlayışına olanak tanıması can ve mal kayıplarına neden oluyor. Bu felaketler sonunda bir yerel ya da merkezi yönetimden sorumluluk hissedip istifa eden de olmuyor. Yaşanan felaketleri “Allah’ın işi” olarak niteleyenlerden de başka bir tutum beklemiyoruz. Ekoloji Birliği olarak felakete neden olanların göz ardı edilmesine izin vermeyeceğimizi vurgularken ölenlere rahmet, yaralılara şifa, kayıpları olanlara sabırlar diliyoruz.”