KOS - Medya

Published on Temmuz 4th, 2019 | by Kuzey Ormanları Savunması

Kuzey Ormanları’nda yaşanan ağaç katliamı meclise taşındı

(KOS Medya – 4 Temmuz 2019)

Kuzey Ormanları Savunması’nca, katil proje 3. havalimanı için ÇED raporunda proje için 2,5 milyon ağaç kesileceği belirtilmesine karşın 13 milyon ağaç kesildiğine yönelik açıklaması Ali Kenanoğlu,’nun verdiği soru önergesiyle meclis gündemine taşındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle verilen soru önergesinde, Kenanoğlu Kuzey Ormanları Savunması tarafından yapılan açıklamaya dikkat çekerek “Kuzey Ormanlarına karşı bu hoyrat yaklaşım bölgenin doğal ekosisteminde bozulmalara ve ekosistemin kimi unsurlarının yok olmasına yol açmıştır” ifadelerine yer verdi.

Ali Kenanoğlu, Bakan Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde ÇED raporunda hatalı ve yanıltıcı bilgilere yer verenlerin  hala bakanlıkta çalışmadığını sordu. Bu kişilere yönelik olarak herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağını da soran Kenanoğlu, ayrıca İstanbul’da bozulan ısı dengesi sorununun giderilmesi üzerine Bakanlıkça bir çalışma yürütülüp yürütülmediğini de yönelik de açıklama yapılmasını istedi.

Kuzey Ormanları Savunması, 3. Havalimanı proje sahası içinde 2012 yılından bugüne (2019) kadar kesilen ağaç sayısının en az 8 milyon, havalimanı inşaatı için açılmış tas ocakları için kesilen ağaç sayısının en az 1.2 milyon ve havalimanına giriş sağlayan Kuzey Marmara Otoyolu için kesilen ağaç sayısının ise en az 3.7 milyon olduğunu belirtmişti. 


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑