(Bianet – 4 Temmuz 2019)

Copernicus Gözlem Programı geçtiğimiz ayın Avrupa ve dünya için şimdiye kadar kayıtlara geçen en sıcak Haziran ayı olduğunu bildirdi.

Türkiye de dahil tüm dünyada geç başlayan yaz, arayı çabuk kapattı. Avrupa ve dünya sıcak dalgalarını üst üste yaşarken, Copernicus Gözlem Raporu’na göre 2019 yılının Haziran ayı daha önce kaydedilen en sıcak Haziran ayından iki derece daha fazla.

Sıcaklık 1850-1900 yılları arasında aynı dönemde gerçekleşen ortalama sıcaklığın ise 3 derece üstüne çıktı.

Aşırı hava olayları yaygınlaşacak

24-29 Haziran 2019 tarihleri arasındaki ısı dalgası döneminde ise fark çok daha fazla açıldı.

Bu günlerde Fransa, Almanya, Kuzey İspanya, Kuzey İtalya, İsviçre, Avusturya ve Çekya’daki ortalama sıcaklıklar aynı günler için 1981 ile 2010 arasında yapılan ölçümlere göre 6 ila 10 derece daha yüksek oldu.

Kuruluşun açıklamasında bu duruma ana olarak Sahra Çölü’nden gelen sıcak hava dalgasının etkili olduğu, bu durumu doğrudan iklim değişikliğine atfetmenin zor olduğu ifade edilirken, seragazı emisyonları nedeni ile ısınan gezegende bu tarz aşırı hava olaylarının da çok daha yaygın hale geldiğinin altı çizildi.

Copernicus programı verilerine göre geçtiğimiz ay tüm dünya ülkeleri için de şimdiye kadar kaydedilen en sıcak Haziran ayı oldu ve El Niño etkisi ile Haziran 2016’ta ölçülen değerin 0.1 derece üstüne çıktı.