(Saray Gazetesi  – 12 Temmuz 2019)

TürkAkım Projesi yüzünden onlarca hektar ormanını kaybeden Kıyıköy, şimdi de Rüzgar Enerji Santralleri nedeniyle büyük bir orman tahribatı yaşayacak. Kıyıköy’de halihazırda 14 adet rüzgar tribünü bulunan Borusan EnBW Enerji, kapasite artışı için Kıyıköy Belediyesi’ne başvuruda bulundu. Haziran ayında yapılan olağanüstü meclis toplantısında Borusan Enerji’nin 18 adet tribün artışı talebini görüşen Kıyıköy Belediyesi Meclisi, oy çokluğu ile RES’lere izin verdi.

Borusan EnBW Enerji Trakya’nın incisi Kıyıköy’deki Rüzgâr Enerji Santralı’nde(RES) tribün sayısını artırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kıyıköy Belediyesi’ne başvuruda bulundu.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ
Kıyıköy’de 14 rüzgar tribünü bulunan Borusan Enerji bu sayıyı 32’ye çıkarmak istiyor. Arı Es enerji tarafından hazırlanan proje dosyası geçtiğimiz ay Kıyıköy Belediye Meclisi’ne sunuldu. Olağanüstü toplanan Kıyıköy Belediye Meclisi, 18 adet Rüzgar Enerji Santralini ve planlarını oy çokluğu ile kabul etti. Belediye Başkanı dahil 10 üyesi bulunan Kıyıköy Belediye Meclisi’nde 2 üye oylamaya katılmazken, 1 üye de çekimser kaldı. Borusan Enerji’nin talebi 7 oyla kabul edildi.

BÖLGE SAKİNLERİ İTİRAZ ETMİŞTİ
2017 yılında da aynı proje kapsamında bölgeye 21 adet RES yapılamak istenmiş, bölge sakinleri, RES’lerin ormanlık alanda ve kuş göç yolu üzerinde olduğunu belirterek bakanlığa itiraz etmişti. Proje kapsamında daha önce yapılan 14 RES ve TürkAkım Projesi nedeniyle onlarca hektar ormanını kaybeden Kıyıköy,  18 adet yeni RES’le birlikte en az 15 hektar ormanını daha kaybedecek.