(KOSMedya – 26 Temmuz 2019)

Artık iklim değişikliği ifadesinin yetersiz kaldığı, büyük bir hızla bir iklim krizi içerisine yuvarlanmakta olduğumuz bugünlerde, Kuzey Kutbu’ndan da giderek daha büyük yangın haberleri geliyor.

Metan ve karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların atmosferde artmasıyla dünyanın giderek ısındığını ve bu değişikliğin insan eliyle gerçekleşmekte olduğunu artık herkes kabul ediyor; fosil yakıt lobilerinin çıkarlarını savunanlar dışında.

Dünya çapında hükümetler uzun süredir bu konuları konuşmakla birlikte, gereken seviyede ciddi önlemleri almayı bir türlü başaramıyorlar, zira sorun doğrudan sistemden kaynaklanıyor. Uzun süredir ekonomik büyüme masalına sığınarak dünya kaynaklarını sınırsızca yağmalayan kapitalist sistemde; kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtların yakılmasından endüstriyel hayvancılığa, tarımdan ormanların kesilmesine kadar değişik nedenlerle sera gazları açığa çıkıyor.

İklim krizi nedeniyle her gün bir yerde yeni sıcaklık rekorları kırılıyor, yeni aşırı hava durumu olayları yaşanıyor. Şimdi de son birkaç gündür Kuzey Kutbu’nda 10 bin yıldır benzeri görülmemiş çapta yangınlar yaşanıyor (*) ve muazzam ölçekte ekolojik yıkım gerçekleşiyor.

Kayıtlara göre dünyanın en sıcak Haziran ayından sonra sadece Kuzey Kutup dairesinde 100’den fazla yangın çıktı. Bu yangınlar eskiden de arada görülse de son yıllarda iklim krizi yüzünden artıyor. Bu seneki yangınlar hem yoğunluk hem de sayı açısından benzersiz düzeyde. Bazı yanan alanların büyüklüğü 100.000 hektarı (985 km2) geçiyor. Tek başına Alaska’da bu sene 400’e yakın yangın yaşanmış durumda.

Grönland’dan Sibirya’ya ve Alaska’ya kadar uzanan bölgelerde çıkan bu yangınların dumanı büyük bir coğrafyayı kaplıyor. Dumanların Kuzey Asya’da örttüğü alan 4.5 milyon km2’ye ulaştı.

Sibirya’da yangınların gerçekleştiği bölgedeki ortalama Haziran sıcaklığı, uzun vadeli 1981 – 2010 ortalamasının neredeyse 10 C üzerindeydi.

Son yıllarda Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklık seviyesi normal değerlerinin çok üzerine yükselmeye başladı.

2018 Aralık ayında açıklanan bir araştırmaya göre Kuzey Kutbu tarihinin en sıcak 5 yılını geçirirken, buradaki en eski buzul son 33 yılda yüzde 95 eridi. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) Kuzey Kutbu Araştırma Programı kapsamında yayınlanan araştırma, 12 ülkeden 81 bilim insanının katkılarıyla hazırlanmıştı.

Kuzey Kutup bölgesinin, 2014-2018 döneminde, bölgedeki sıcaklıkların kayıt altına alınmaya başlandığı 1900’den bu yana en sıcak 5 yılını yaşadığı kaydedilen raporda, bölgedeki ısınmanın dünyanın geri kalanından iki kat fazla olduğu belirtilmişti. Bölgede en sıcak yılın 2016, en sıcak ikinci yılın da 2018 olarak tespit edildiği aktarılmıştı.

Bilim insanları, değişen Kuzey Kutbu ikliminin dünyanın dört bir yanındaki aşırı hava olaylarını etkilediği için bu değişimin bölgenin çok ötesinde etkilere neden olabileceğini söylüyor.

Arktik’te bulunan deniz buzları ve buzullar küresel iklim dengesi ve okyanuslardaki su seviyesinin korunması açısından hayati öneme sahip.

(*) WMO: Dünya Meteoroloji örgütü açıklaması:
https://www.independent.co.uk/environment/arctic-circle-wildfires-climate-change-greenland-alaska-siberia-photographs-a9015851.html