(KOSMedya – 29 Temmuz 2019)

Kanada merkezli altın madeni şirketlerinden Alamos Gold’un taşeronu olan Doğu Biga Madencilik, Çanakkale’nin Kirazlı köyünde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan inşaat faaliyetlerine başlamak için işletme izni aldı.

Faaliyet alanı için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunda “45 bin ağaç kesilebileceği” belirtildi. Ancak firma ÇED raporuna aykırı hareket ederek, 195 bin ağaç kesti.

Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta olan maden alanı, kentin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında bulunuyor. Çıkarılacak altını işleme sırasında kullanılacak siyanür, su kaynağının yok olması tehlikesini doğuruyor.

Konuyla ilgili CHP’li 26 milletvekilinin imzasını taşıyan araştırma önergesi AKP ve MHP’nin oyları ile reddedilmişti.

Tüm bu yaşananlardan sonra altın madeni kurulmak istenen ve ağaç kıyımı yapılan Çanakkale’nin Kirazlı köyünde bölge halkı nöbet tutmaya başladı. Kirazlı Köyü Balaban Çeşmesi’ndeki maden arama faaliyetlerine yakın bölgede yer alan kamp ve nöbet alanı için ‘Kazdağları Kardeşliği’ adlı Twitter sayfası üzerinden de çağrı yapıldı. Nöbet bugün 3. gününe girdi.

Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’daki ekoloji örgütleri ile Kaz Dağları’nda başlayan nöbetle nasıl dayanışabiliriz, beraber ne yapabiliriz üzerine konuşmak için bu akşam 19.30’da KOS mekanda bir toplantıya çağrı yapıyor.

KOS mekan adres:
Atıf Yılmaz Cd. Nane Sk. No:17 Kat:2, Beyoğlu (İstiklal Caddesi üzerindeki Ağa Cami yanından girildiğinde sağdan üçüncü sokak, otelin karşısı)