(Saray Gazetesi – 18 Temmuz 2019)

Dördüncü sınıf çok kirlenmiş su durumuna gelen Ergene’de yaşanan çevre felaketi, Trakya Platformu tarafından bir kez daha gözler önüne serildi. Trakya Platformu Kırklareli Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem, Temmuz ayının ikinci Pazar günü tüm dünyada gerçekleştirilen “Büyük Atlayış” etkinliği çerçevesinde Ergene’deki kirliğe dikkat çekmek için ilginç bir çalışmaya imza attı. Türkiye sınırından bir kilometre ötede yer alan Yunanistan’ın Kastanias beldesine giden Çidem, Arda Nehri’nde yüzen Yunanlılar ile nehrin tertemiz görüntüsünü fotoğrafladı. Aynı gün Uzunköprü sınırlarındaki tarihi taş köprünün altına gelen Çidem, burada ise Ergene Nehri’nin son durumunu kayıt altına alırken, yaşanan çevre felaketini tüm gerçekliği ile bir kez daha ortaya çıkarıldı. 

Ergene Nehri, uzun yıllardır sanayi atıklarının yarattığı tahribat nedeniyle kanalizasyona dönmüş durumda.

SÖZÜN DEĞİL, SUYUN BİTTİĞİ NOKTADAYIZ
Ergene Nehri’nde ortaya çıkan tabloyu Milliyet Gazetesi’ne değerlendiren Çidem, “2005 yılından bu yana Avrupa’nın birçok ülkesinde binlerce insan, Temmuz ayının ikinci Pazar günü aynı saatte nehirlere atlıyor. Dünyada her yıl Temmuz ayının ikinci pazar günü yapılan bu atlayışa ‘Büyük Atlayış’ deniyor. Eylem, insanları nehirlerle barıştırmayı, nehirlere dikkat çekmeyi hedefliyor. Ülkemizde 2011 yılından bu yana, ‘Büyük Atlama’ olarak adlandırdığımız bu etkinlikte Türkiye’nin birçok noktasında, Avrupa ülkeleri ile aynı saatte nehirlere, göllere ve denizlere atlanırken, biz Trakyalılar bu etkinlikten mahrum kalıyoruz. Ergene’den zehir akmaya devam ediyor. Ergene’den su değil sıvı akıyor, Sınırımızdan bir kilometre ötedeki insanlar tertemiz sularda yüzerken, bizler zehirli suya mahkum haldeyiz. Ergene nehri gibi, nehri besleyen dereler de can çekişiyor. Sözün değil, suyun bittiği noktadayız. Uzunköprü’deki taş köprünün altında çevreye yayılan kokudan sinekler bile kaçıyor” ifadelerini kullandı.

SİYANÜR BİLE VAR!
Trakya Platformu Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar da kirliliğin geldiği boyut için “felaket” değerlendirmesinde bulunarak, “Çerkezköy’den, Uzunköprü’ye kadar uzanan bölgede deri, kimya, organize sanayi, tekstil ve ilaç olmak üzere 2 bin 100 civarında sanayi tesisi var. Ergene nehrinden akan sıvıda fosfor, krom, kurşun, toplam siyanür, kadmiyum, demir, florür, bakır, çinko, arsenik, sülfat ve azot bulunuyor” dedi.

BÜYÜK ATLAYIŞ
Almanya’da ortaya çıkan “Büyük atlayış” etkinliği, 2005’ten beri Avrupa’nın farklı şehirlerinde temmuz ayının ikinci pazar günü, Türkiye saati ile 16.00’da gerçekleşiyor.”Büyük atlayış”, Avrupa’da ve Türkiye’nin birçok yerinde kutlandı. Yüzlerce kişi bu yıl da Dicle’den Fırat’a, Alakır’dan Burdur Gölü’ne, Akdeniz’den Marmara’ya birçok noktadan nehirlere, göllere ve denizlere atladı.