(KOSMedya – 4 Ağustos 2019)

KHK ile ihraç edilen Fatma öğretmen, dün ülkemizde doğaya yönelik giderek artan talan ve katliamlara karşı sessiz eylem yaptı. Fatma öğretmenin çevreyi savunmak için gerçekleştirdiği sessiz eylemde polis tarafından çevreyi rahatsız etmekle suçlanması döneme dair çok çarpıcı bir gösterge oldu.

OHAL döneminde çıkarılan KHK ile 2.5 yıl önce görevinden ihraç edilen ve işini geri almak için mücadelesini sürdüren Fatma öğretmen, ülkemizde doğaya yönelik giderek artan talan ve katliamlara karşı dün akşam Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda sessiz eylem yaptı. Fatma öğretmen, eylemi neden gerçekleştirdiğini şöyle anlattı: “Sessiz, çünkü talan edilen doğamızın sessiz çığlığına dikkat çekmek istedim. Biz çocuklarımıza ‘ağacın; toprağa, suya, havaya, tüm yaşama can verdiği’ basit bilgisini öğretiriz. Oysa bugün, yurdumuz, talan ediliyor. Kaz Dağları’nın, Salda gölünün, Munzur çayının çığlığını herkes duymalı”.

Fatma öğretmen, “Polis yanıma gelip’ çevreyi rahatsız ettiğimi söyledi ve gözaltına almakla tehdit etti. Sizden başka kimse rahatsız olmuyor’ cevabını verip, bir süre daha eylemimi sürdürdüm. Polisin tehditi sonucu, eylemimi sonlandırmak zorunda kaldım. Maalesef kendilerinin de bir parçası olduğu doğanın savunulmasına bile tahammülleri yok. Sorsan, ırmağının akışında ölürler bu ülkenin. Irmak kalmadı haberleri yok. Soruyorum, kim vatansever?” dedi.